Zdědíme se sestrou po mamince družstevní byt. Na družstvu, ale chtějí, aby byl psaný jen na jednu z nás, že se máme domluvit. Je možné, abychom družstevní práva vlastnily přesto obě? Mohou nás nutit, napsat byt pouze na jednu z nás? Nebo je možné, že bude napsán pouze na sestru a my mezi sebou uzavřeme nějakou dohodu, že byt je nás obou? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Důležité je, zda je členský podíl možno rozdělit dle stanov mezi dvě osoby. V minulosti to možné nebylo vůbec, nyní už to zákon umožňuje, ale důležité je, co říkají stanovy vašeho družstva. Pokud by to možné nebylo, musí být členský podíl napsán pouze na jednu osobu a nic nebrání tomu, abyste si se sestrou mezi sebou sepsaly smlouvu, dle které bude jedna z vás z titulu vypořádání zavázána v budoucnu případně vyplatit polovinu hodnoty členského podílu té druhé.