Nezaslání předžalobní výzvy a oprávněnost exekuce

1 odpověď

Vážený pane magistře,
jsem již delší dobu bez práce na sociálních dávkách pomoci v hmotné nouzi a před časem jsem obdržel od Magistrátu města Havířova tzv. „platební výměr“, kterým mi byla vyměřena platba za svoz a odvoz komunálního odpadu za příslušný rok. Když jsem tento poplatek v termínu neuhradil, dal mně po určité době magistrát k soudu a nyní je proti mně z tohoto důvodu zahájena exekuce. Já jsem o ničem neměl tušení až do doby, než jsem obdržel dopis od exekutora.
Dle novely exekučního řádu platné od 1.1.2013 mně byl nejprve věřitel (magistrát) povinen zaslat tzv. „předžalobní výzvu“ k uhrazení dlužné částky, ale to neučinil. Mohu se z tohoto důvodu nyní vzniklé situaci nějak účinně bránit? Děkuji za odpověď.

Platební výběr, kterým Vám byla vyměřena povinnost k úhradě poplatků za svoz komunálního odpadu lze považovat za předžalobní výzvu. Postup magistrátu je v pořádku.