Exekuce pro pokutu - musí předtím přijít předžalobní výzva nebo upozornění dlužníkovi?

1 odpověď

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu.
Přítel dostal dnes poštovní zásilku ve které byla udělena exekuce ve výši 4977 Kč za pokutový blok, kde původní dlužná částka byla 500 Kč.

Jistina 500 Kč, náklady exekuce oprávněného 450 Kč, odměna soudního exekutora 1500 Kč, hotové výdaje 1750 Kč, DPH z nákladů opr. a s. ex. 777 Kč.

Chtěla bych se zeptat jestli je vůbec na takovou částku 500 Kč možné podat exekuci. Nepřišla nikdy žádná výzva k úhradě nikdy.
Je to z roku 2012. Děkuji Hela

Dobrý den. Exekuci je možné nařídit pro jakoukoliv dlužnou částku. Uvádíte, že v zásilce bylo oznámení o výši nákladů exekutora 1.750, - Kč a odměny 1.500, - Kč. To znamená, že mu byla doručena výzva k úhradě dlužné částky do 30 dnů, jinak se tyto částky zdvojnásobí. Toto je výzva, o které uvádíte, že nikdy nepřišla. Pokud je pokuta z roku 2012, nemusela žádná výzva chodit, protože pokutový blok je považován za výzvu k úhradě.