Exekuce po splacení dluhu - úroky z prodlení, penále

3 odpovědi

Dobrý den,
přišla mi exekuce na plat. Dlužnou částku jsem za manžela (dluh z podnikání) uhradila splátkami k 31.12.2008, soud ale rozhodl o zaplacení celé této částky až 22.1.2009 s tím, že v rozsudku uvádí povinnost zaplatit tuto již uhrazenou částku + úroky z prodlení dle repo sazeb. A dále náklady řízení žalobci.
Firma, které byla částka před rozsudkem již uhrazena, nejspíš prostřednictvím svého advokáta nestáhla žalobu. Já bohužel tento rozsudek mám až nyní v ruce, jako manželce mi ho soud samozřejmě nedoručil, manžel nic neřešil.
Mám doklady o splátkách a mám doklad od dané firmy, že dluh byl uhrazen, dokonce v potvrzujícím emailu firma nepožaduje úhradu penále za prodlení dle faktury. Na základě tohoto zaslaného potvrzení firmy, jsem předpokládala, že je věc vyřízená. Soud ale vydal exekuční příkaz v 6/2009, již na nulovou částku, ale pouze na úroky a poplatky. Dle mého soud vůbec proběhnout neměl. O těchto okolnostech ale vím až nyní, po zjištění celé záležitosti.

Jaký mám zvolit postup proti exekuci, která je na uhrazenou částku a vyčíslené úroky z prodlení jsou na základě rozsudku, nikoliv dle znění na faktuře a firma je nepožadovala. Manžel má od stejného exekutora exekuci na plat (čeká ve frontě) a máme blokaci na pozemku, kterého jsme oba vlastníci. Nyní přišla ještě exekuce na můj plat. Odkud mám začít?
Mohu se já ještě nějakým způsobem odvolat a bránit proti tomuto rozsudku, nebo vše musí učinit manžel (rozsudek je samozřejmě na jeho jméno).
Děkuji za radu.

Dobrý den. Vy jste uhradila dluh k 31.12.2008 a rozsudek byl vynesen 22.1.2009. Pokud jste měli k dispozici emailové vyjádření firmy, že nebude požadovat úroky z prodlení, mohl Váš manžel toto uplatnit u soudu. Nyní jsou úroky přiznány pravomocným rozsudkem a nelze se z jejich placení vyvinit. Pokud byla žalovaná částka před vynesením rozsudku uhrazena, soud stejně musel rozhodnout o nákladech řízení. Jak byste se chtěla proti rozsudku bránit? Žádné nové skutečnosti ani procesní pochybení soudu podle Vámi uvedených skutečností neexistuje. Firma úroky evidentně požadovala, neboť soud nemůže ve sporném civilním procesu (např. soud o zaplacení dluhu) přisoudit více, než žalující strana požadovala. Uvádíte, že rozsudek zněl na nulovou částku, ale také se ptáte, jaký zvolit postup proti exekuci na uhrazenou částku. Znamená to, že je exekuce nařízena i pro již uhrazenou jistinu? Pokud ano, byl by to důvod k podání návrhu na částečné zastavení exekuce, kdy byste Váš manžel musel exekutorovi doložit, kdy byly jednotlivé splátky uhrazeny. Pokud je však exekuce nařízena pouze pro úroky z prodlení a náklady řízení, je věc právně v pořádku.

Dobrý den, děkuji za odpověď, jen jsme si nerozuměli ohledně úroků. Pokusím se dovysvětlit. Na faktuře je uvedeno penále 0,5 promile /den po splatnosti, což v daném případě činí 3180,30 Kč. Soud odsoudil 22.1.2009 celou dlužnou částku z faktury, t. j. 8 330 Kč a k tomu ne jejich požadovaný úrok (penále), ale úrok z prodlení dle repo sazby ČNB, zvýšené o 7% bodů, přičemž výše úroků z prodlení je v každém kalendářním pololetí, v němž prodlení trvá, závislá na výši repo sazby stanovené ČNB.) a dále pak odsoudil náklady řízení (tyto náklady však dle mého nemusely vzniknout, kdyby firma prostřednictvím svého advokáta žalobu stáhla včas, neboť měli zaplaceno sice po době splatnosti, ale v době do soudního rozsudku, pouze předpokládám, že na nás mohla vyžadovat právě dané penále 0,5 promile /den po splatnosti, které je uvedeno na faktuře, což v daném případě činí 3180,30 Kč. Toto však firma ve svém potvrzení k zaplacení faktury neuvádí. Firmu tedy písemně nakontaktuji a budu požadovat jejich vyjádření, proč žalobu nestáhli. Tedy rozsudek z 22.1.2009 byl na částku 8330, -Kč+úroky+náklady řízení. Tento rozsudek mám v ruce až nyní v roce 2014. Exekuční příkaz z 6/2009 (též mi nebyl jako manželce doručen) pak již je na nulovou částku + úroky dle repo sazeb+náklady řízení. Děkuji

Dobrý den. Úrok z prodlení není penále. Na úroky z prodlení se zaplacením dlužné částky je zákonný nárok, pokud je žalobce v žalobě požaduje, soud je povinen je přiznat. Náklady řízení vzniknou podáním žaloby k soudu, tedy i kdyby firma žalobu včas vzala zpět (neboť bylo zaplaceno), nárok na náhradu nákladů řízení by již existoval. Pokud byla žaloba podána pouze proti Vašemu manželovi, nebyla povinnost soudu Vám rozsudek doručit. Exekuční příkaz se manželce doručuje pouze pokud jí z něj plynou nějaké povinnosti (nebo se týká SJM), což zřejmě nastalo až nyní, neboť zákonná možnost postihovat účet a mzdu druhého manžela existuje až od 1.1.2014.