Exekuční vystěhování - postup, návod na zahájení exekuce

3 odpovědi

Dobrý den,

ráda bych požádala o informaci ohledně postupu Ráda bych požádala o informaci ohledně postupu návrhu na exekuční vystěhování. Jsem majitelem bytu a na základě žaloby u vystěhování jsem vyhrála soudní spor s tím, že se žalovaný musí do 1 měsíce vystěhovat. Přestože ještě neuběhla daná lhůta, jsem si už teď jistá, že takj neučiní. Jak mohu postupovat při podání návrhu na exekuční vystěhování?

1, Soukromě - Mohu se soukromě obrátit na exekutora dle vlastního výběru (bez ohledu na místo bydliště, vyklízené nemovitosti, apod.)? Jaké jsou lhůty od podání návrhu po provedení samotné exekuce? Mohou si exekutoři sami určovat cenu za vyklizení dané nemovitosti (ve vyhlášce o odměnách za exekuci je částka 10 000 Kč, ale v návrhu smlouvy o exekuci jsem objedvila i částku 35 000 Kč)?
2, Přes soud - Lze podat návrh přímo na soud, který vydal rozsudek? Jak to mohu provést, když do návrhu už musí být zapsán konkrétní exekutor, soud mi nějakého přidělí nebo jaký je postup? Za tento způsob se též platí, stejně jako když podám návrh soukromě? Jaké jsou lhůty na vyklizení od podání návrhu v tomto případě?
3. Kdy nejdříve mohu podat návrh na exekuci, je to možné hned poslední den lhůty na vystěhování? . Jsem majitelem bytu a na základě žaloby u vystěhování jsem vyhrála soudní spor s tím, že se žalovaný musí do 1 měsíce vystěhovat. Přestože ještě neuběhla daná lhůta, jsem si už teď jistá, že takj neučiní. Jak mohu postupovat při podání návrhu na exekuční vystěhování?

Dobrý den.
1. Ano. Exekutora si můžete vybrat zcela podle svého uvážení. Princip teritoriality nebyl dosud uzákoněn. Poté, co exekutor obdrží bezvadný návrh (tj. nebude muset vyzývat k opravení nebo doplnění) má 15 dnů na to, aby požádal exekuční soud o pověření provedením exekuce. Soud vydá pověření do 15 dnů. Poté má exekutor 15 dnů ode dne doručení pověření provedením exekuce na to, aby zaslal povinému vyrozumění o zahájení exekuce. Exekutor si nemůže určovat cenu za vyklizení nemovitosti, musí se řídit Vámi uváděnou vyhláškou.
2. Ne. Soud exekuci nenařizuje. Můžete k soudu podat návrh na výkon rozhodnutí vyklizením nemovitosti, ovšem exekutoři mají vyšší úspěšnost výkonu.
3. Návrh můžete podat v okamžiku, kdy bude rozsudek pravomocný a vykonatelný, tj. musí uplynout lhůta k vyklizení nemovitosti. Lhůta, kterou se práva pozbývají uplyne vždy koncem posledního dne, tj. poslední den lhůty návrh podat nemůžete, až následující den.

Děkuji za odpověď. Předpokládám, že jinak než návrhem na exekuci se tato situace řešit nedá, např. přivoláním policie, že je v mém bytě neoprávněně, apod.

Co se týče té částky za vystěhování, dle vyhlášky by měla být 10 000 Kč, nicméně asi to lze posuzovat jako základ ceny za provedení tohoto úkonu a zbytek ceny se dá asi brát jako nejrůznější náklady na provedení nebo by to mělo být již takto v ceně? Nevím čeho se mám držet při jednání o ceně v souvislosti s tímto úkonem.

Při exekuci vyklizením nemovitosti budete exekutorovi hradit náklady podle vyhlášky. Nejedná se o žádný základ, ale paušálně určené náklady.