Exekuce na majetek v bytě nedlužníka - jak prokázat vlastnictví věcí?

5 odpovědí

Dobrý den.
Přišli ke mně exekutoři a začali zabavovat majetek, který není majetkem přítelkyně na kterou byla uvalena exekuce. Bydlí se mnou a dcerou v bytě a je uvedena i v nájemní smlouvě. Jelikož musím nějak žít, koupil jsem si z mých peněz novou ledničku, pračku a vysavač a nechal to vše napsat na majitele bytu. Je možné tyto věci zabavit při další návštěvě exekutora? Nebo věci které si já pořídím na mé jméno v době probíhajícího exekučního řízení když nemám nic společného s přítelčinou exekucí která je stále vdaná za jiného muže? Se mnou pouze bydlí jako družka ve společné domácnosti. Jak mám např. dokázat že vysavač který jsem koupil a je uveden v seznamu položek na účtence z prodejny interspar, je můj? Děkuji. S pozdravem Páleník

Dobrý den. Exekuci prodejem movitých věcí lze provést všude tam, kde lze důvodně očekávat výskyt věcí v majetku povinného. Pokud u Vás bydlí osoba v exekuci, je předpoklad důvodného výskytu věcí naplněn. Vykonavatelé při soupisu nezkoumají, komu věc patří, proto může osoba při soupisu přítomná na místě vznést námitky vlastnictví věci. Pokud bude věc přesto sepsána, má 30 dnů na podání návrhu na vyškrtnutí věci ze soupisu. Pokud jste za nákup věcí zaplatil platební kartou, můžete vlastnictví prokázat snadno. Pokud jste zaplatil v hotovosti, můžete vlastnictví prokazovat jako držitel účtenky a záručního listu, neboť lze důvodně předpokládat, že tyto doklady bude mít k dispozici pouze vlastník věci.

Děkuji za odpověd. Tohle víceméně vím. U některých věcí jsem prokázal fakturami na mé jméno že jsou mé a ty neodvezli ani neoznačili. Zbytek označených věcí musím doložit účty. Bylo mi řečeno že pouhá účtenka se záručním listem nestačí že se tam může napsat kdokoli a tudíž nemohu jednoznačně prokázat že daná věc je mým majetkem. Jde mi o to když přijdou příště a uvidí např. novou ledničku u které prokážu že je napsaná na mě nebo majitele bytu jestli ji mohou odvést. Mám ještě jeden dotaz. Někde jsem se dočetl že pokud neprokážu vlastnictví věci účty, mělo by stačit svědectví třetí osoby. Můžete mi to trochu přiblížit, jestli je to možné a jak postupovat? A poslední dotaz:po odeslání žádosti o vyškrtnutí věcí ze soupisu. jakou dobu mají na to aby mi věci vrátili v případě že uznají žádost i když třeba částečně tedy jen některých věcí. Děkuji

Pokud prokážete, že je věc ve Vašem vlastnictví, nelze ji zabavit pro dluhy jiné osoby. Pokud vykonavatelům nestačí uvedený důkaz vlastnictví, budete muset podat žalobu na vynětí věci ze soupisu. Svědectvím třetích osob lze vlastnictví rovněž prokázat, v řízení o návrhu na vyškrtnutí věci ze soupisu se bude jednat o písemné sdělení svědka o všech skutečnostech prokazujících Vaše vlastnictví k věci (např. kdy u Vás byl poprvé na návštěvě, že jste věc již tehdy vlastnil a s osobou, na kterou je vedena exekuce jste se v té době ještě neznal, případně u Vás nebydlela). Pokud bude věc ze soupisu vyškrtnuta a bude se jednat pouze o tzv. polepenou věc, tj. budete ji mít u sebe, můžete odstranit nálepku "exekučně zabaveno". Exekutor má povinnost věci vydat, nikoliv dovézt. Proto si pro věci, které vykonavatelé uložili ve skladu, musíte přijet sám.

Dobrý den. Chci se vás zeptat jak by mělo vypadat čestné prohlášení třetích osob které mi budou svým svědectvím pomoci dokazovat že uvedené věci jsou v mém vlastnictví. Jedná se o běžné čestné prohlášení, nebo na něm musí být uvedeny formality jako je adresa, datum narození atd. a jestli na něm musí být ověřen podpis svědka např. na poště. Budu podávat k soudu Návrh na vyloučení věcí z výkonu rozhodnutí a nechci na nic zapomenout jelikož nejsem právník. Na internetu toho moc nemohu najít tak pokud by jste věděl o nějakém vzoru, budu rád za odkaz vedoucí k němu. Děkuji za odpověd. Páleník

Dobrý den. Čestné prohlášení by mělo obsahovat údaje, které mohou svědka jednoznačně identifikovat a případně i kontaktovat, tj. datum narození nebo r. č. a adresa trvalého pobytu by měly být uvedeny. Ověřený podpis není třeba, neboť ten osvědčuje pouze to, že dotyčná osoba věc opravdu podepsala, nikoliv však to, že obsah prohlášení je pravdivý.