Obstavení mzdy a bankovního účtu exekutorem bez rozhodnutí o právní moci exekuce

1 odpověď

Dobrý den,
soudní exekutor z Bruntálu nařídil exekuci obstavením účtu a nařídil rovněž provádění srážek ze mzdy, tzn. že obstavením účtu byla postižena i mzda čímž v tomto případě exekutor obešel zákon a jeho účel.
Na opakované výzvy aby upustil od jednoho z těchto záměrů nereaguje.
Peněžní ústav obstaveného účtu bez souhlasu exekutora nemůže blokaci zastavit a zaměstnavatel srážky ze mzdy rovněž bez jeho příkazu zastavit nemůže. Oba tyto příkazy jsou vykonávány ale doposud rozsudek vydaný soudem nenabyl právní moci.
Ptám se:
a) - je oprávněn exekutor vydat příkaz k obstavení účtu peněžnímu ústavu aniž by nenabylo rozhodnutí právní moci a příkaz ke srážkám ze mzdy?
b) - jaký postoj měl zaujmout peněžní ústav a zaměstnavatel v případě, když ani jedna věc v exek. příkazu nenabyla právní moci?
c) - jaké kroky má postoupit povinný pro svoji obranu když byl takto postižen?
Děkuji.

Dobrý den. Situace, kdy by byla nařízena exekuce podle rozsudku, který dosud nenabyl právní moci, je protizákonná. Zaměstnavatel i peněžní ústav mají povinnost vyhovět pokynu exekutora a nezkoumají oprávněnost nařízení exekuce. V této situaci lze podat návrh na zastavení exekuce, neboť byla nařízena podle nepravomocného a tedy nevykonatelného rozsudku. Současně se jedná o závažný kárný delikt, o kterém neprodleně informujte Exekutorskou komoru.