Exekuce pro dluh za elektřinu po rozvodu manželství

1 odpověď

Dobrý den,
mohla bych nějak zabránit exekuci na majetek? Bydlela jsem s manželem ve společném domě a elektřina byla psaná na moje jméno.
2010 jsme se rozvedli a já se odstěhovala. Bývalý manžel tam zůstal bydlet, ale nezaplatil zálohy na elektřinu - 1600 Kč.
2012 došla upomínka, ale já o tom nevěděla, už sem tam 2 roky nebydlela. Jak je možné že mi společnost neposlala upomínky doporučeně?
Mám exekuci na majetek za 27.000 Kč.
Jak mám postupovat? Na dluh nemám jsem na mateřské dovolené mám 2 malé děti.
Moc děkuji.

Dobrý den. V roce 2012 neexistovala povinnost posílat upomínky. Pokud Vám byla upomínka poslána na špatnou adresu, je to právně bezvýznamné, neboť nedošlo k porušení povinnosti. Uvádíte, že elektřina byla na Vaše jméno, tedy jste nedodržela smlouvu. Rovněž musel být vydán exekuční titul, tj. jedinou možností Vaší obrany je prokázat, že exekuční titul byl vydán protiprávně. Zřejmě byla uplatněna fikce doručení. Můžete proto podat návrh na přerušení exekučního řízení podle § 54 exekučního řádu a využít svého práva nahlédnout do exekučního spisu. Poté budete muset podat mimořádný opravný prostředek - žalobu pro zmatečnost. Po jejím případném úspěchu budete muset podat návrh na zastavení exekuce z důvodu zrušení exekučního titulu.

Samozřejmostí každého občana je aktualizace adresy trvalého pobytu na matrice místně příslušného úřadu a dále vybírání pošty.
Při odstěhování od manžela jste měla tuto věc řešit - tzn. změnit kontaktní adresu. Do jisté míry se jedná o Vaše pochybení, protože Vás dodavatel energií neměl jak informovat o dluhu.

Více informací vizte zde:
ODKAZ