Exekuce na darovaný byt - exekuce nařízená po darování nemovitosti

6 odpovědí

Dobrý den,
2012 mi rodiče darovali byt. Jsem zapsaná v katastru nemovitostí jako vlastník bytu. Otec s matkou jsou důchodci a v bytě bydlí (doživotní břemeno). Otec se ale před několika lety zadlužil, od 02/2014 nesplácí půjčky.
Otci už hrozí exekuce, má dluhy všude. Banky, nebankovní sektor, známí, rodina. Jakýsi jeho „finanční poradce“ mu prý hrozí, že pokud ten byt ihned neprodám, a půjčky tím nesplatím, tak přijde exekuce i za mnou a o byt přijdeme, protože jsme jej údajně převedli podvodem – tj. v době, když už prý byl otec zadlužen.
A insolvenci prý ze stejného důvodu nedostane - kvůli tomu "podvodu". V tu dobu, kdy mi byt převedl, ale normálně splácel, měl dvě zaměstnání a převod proběhl legálně. Je tedy pravda, že mi mohou exekutoři ten byt sebrat?
Není to přeci můj dluh, ale dluh mého otce!
Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Exekuci prodejem nemovitostí lze provést pouze u těch nemovitostí, které jsou v majetku povinného. Exekutor Vám tedy byt sebrat nemůže. Neplatnosti právních jednání se může exekutor dovolávat až vůči jednáním, která byla uskutečněna po nařízení exekuce, respektive po doručení vyrozumění o zahájení exekuce. V exekuci nařízené na Vašeho otce tedy o byt nepřijdete.

Děkuji za odpověď. Nemůžou tedy v žádném případě přes soud určit neúčinnost darovací smlouvy? Ani kdyby otec před uzavřením této smlouvy měl pár týdnů zameškanou plavbu splátky? Hrozí mu tím totiž poradce při insolvenčním řízení. Prý kdyby byla darovací smlouva sepsaná před pěti lety, tak by problém nebyl, ale dva roky je prý málo. Co je na tom pravdy? Děkuji moc za odpověď.

V dotazu směšujete dva problémy - zda Vám může exekutor byt zabavit jsem zodpověděl. Nyní se ptáte na neplatnost darovací smlouvy, respektive na její napadení věřitelem. Toto v zásadě možné je, ovšem musel by se této neplatnosti dovolat věřitel, nikoliv nějaký finanční poradce a musel by být založen důvod neplatnosti. Pokud se otec zadlužil až po darování nemovitosti, není tento důvod naplněn.

No, otec v době převodu už zadlužen byl, jak jsem psala na začátku. Akorát v tu dobu ještě vše splácel - měl dvě zaměstnání. Teď už ale nesplácí.
Skrz věřitele o byt tedy přijít můžu? Jaký stačí důvod k zneplatnění smlouvy? Že už byl všude možně zadlužen jako důvod stačí? Děkuji moc!

Důvodem vyslovení neplatnosti právního jednání (darovací smlouvy) by byl úmysl zkrátit věřitele. O tomto návrhu by rozhodoval soud, přičemž by posuzoval, zda již v době darování otec věděl, že nebude moci dluhy splácet. To ovšem pouze pokud věřitel podá návrh k soudu.

V té době si ještě myslel, že vše splatí. Což asi těžko dokáže. : (

Děkuji moc za informace!