Exekuce mzdy a starobního důchodu - souběh exekucí

1 odpověď

Dobrý den,
dotaz ohledně výpočtu srážek při souběhu exekuce z invalidního důchodu a ze zaměstnání.
OSSZ sráží paní z ID částku na exekuci, zaměstnavatel má potvrzení, jaká je výše důchodu, kolik je celkem sráženo a kolik dostává paní vyplaceno.
Jaký je správný postup výpočtu srážek u zaměstnavatele (u kterého jsou vedeny jen nepřednostní exekuce) :

1. Zaměstnavatel sečte důchod a čistou mzdu, odečte nezabavitelné částky, ze zbytku vypočte 1/3, čímž získá výši celkových srážek. Od toho odečte co již bylo sraženo OSSZ a zbytek srazí zaměstnanci z výplaty.

2. Zaměstnavatel odečte od nezabavitelných částek to, co již zaměstnanci vyplácí OSSZ, ze mzdy uplatní zbytek nezabavitelné částky - odečte od čisté mzdy. Ze zbytku čisté mzdy vypočte 1/3 a tu srazí zaměstnanci.

Výpočty se liší, a nevím, jak zjistit, která verze je správná, jestli vůbec nějaká.
Děkuji moc.

Dobrý den. Je-li více plátců mzdy (nebo jim na roveň postavených příjmů) tyto příjmy se pro výpočet srážek sčítají. Nelze však bez dalšího tvrdit, že první navrhovaný postup je správně. Uvádíte totiž, že z ID jsou již prováděny srážky OSSZ. Tak, jako se sčítají srážky, je nutné zajistit, aby nedošlo k větším, než zákonem povoleným srážkám z tohoto součtu. Podle § 298 odst. 1 občanského soudního řádu určuje výši srážek analogicky exekutor, proto se na něj obraťte s žádostí o vyčíslení těchto srážek.