Prodej nemovitosti s plombou exekutora na katastru nemovitostí

1 odpověď

Dobrý den,
je právně platná kupní smlouva na prodej nemovitosti sepsaná v době, kdy je v KN na tuto nemovitost exekuční příkaz k prodeji? Dlužník má splátkový kalendář a kupující se ve smlouvě zaváže, že veškeré dluhy ke dni podpisu kupní smlouvy za dlužníka uhradí a současně bude zřízeno věcné břemeno dožití prodávajícího.
Kupní smlouva bude samozřejmě dána k návrhu na zápis do KN po zrušení exekučního příkazu k prodeji exekutorským úřadem.
Je tento postup právně platný?
Děkuji.

Dobrý den. Tato smlouva bude neplatná, neboť po doručení exekučního příkazu nesmí povinný nakládat se svým majetkem, vyjma běžné správy. Je ovšem možné uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí kupní se stejným obsahem a kupní smlouvu uzavřít až po ukončení exekuce.