Exekuce invalidního důchodu podle daňového řádu

1 odpověď

Obracím se na Vás s dotazem na oprávněnost exekuce invalidního důchodu podle daňového řádu.
1998 mi v důsledku druhotné platební neschopnosti vznikly, kromě jiných, i závazky na sociálním pojištění zaměstnanců u PSSZ. Nebyl jsem schopen tyto závazky uhradit. PSSZ obrátila na soud, který nařídil exekuci mého platu a majetku. Z této exekuce bylo uhrazeno v podstatě jen dlužné pojistné. Usnesením soudu byla na mnoho let exekuce zastavena pro nedostatek mého majetku.

16.04.2014 vydala PSSZ Praha 5 exekuční příkaz srážkami z důchodu a přikázala plátci mého invalidního důchodu (ČSSZ) provádět srážky k vymožení vykonavatelného nedoplatku (který samozřejmě představuje mnohonásobek mého příjmu, ačkoli se jedná o penále a úroky z prodlení) a exekučních nákladů (v původním usnesení soudu nebyly nikomu přiznány), a to vše podle zákona č. 280/2009 Sb. (daňový řád), konkrétně podle ustanovení §§ 177 a 178 odst. 5 písm. b) a § 183 odst. 1. Není mi jasná spojitost mezi daňovým řádem a nedoplatky SP u PSSZ, zejména když v závěru jí vydaným exekučním příkazem uvádí poučení že proti tomuto exekučnímu příkazu nelze dle § 178 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb. podat opravné prostředky, ačkoli se zde uvádí pravý opak. Je skutečně v tomto případě oprávněna PSSZ postupovat podle daňového řádu, nebo jsem se stal obětí zlovůle úředníků této instituce? Děkuji za informace.

Proč byste se stal obětí zlovůle? Podle § 178 odst. 4 daňového řádu opravdu nelze proti exekučnímu příkazu podat opravný prostředek. Pokud již dříve došlo k ukončení exekuce z důvodu nedostatku majetku, neznamená to, že ji nelze dodatečně nařídit znovu. Exekuční náklady nemohly být v původním usnesení přiznány, neboť výkon rozhodnutí byl zastaven pro nedostatek Vašeho majetku.