Exekuce v bytě rodičů pro dluh syna, dcery, potomka

1 odpověď

Dobrý den,
náš syn má dluhy, momentálně je ve vězení v Rakousku, u nás nemá trvalé bydliště, jen doručovací adresu. Obáváme se, že z důvodu jeho dluhů nás navštíví exekutor. Musíme exekutorovi umožnit vstup do bytu, když u nás syn nemá trvalé bydliště a je ve vězení, popřípadě mu ukázat usnesení o zrušení trvalého bydliště syna u nás (trvalé bydliště bylo synovi zrušeno v říjnu 2013, dluhy má ale z dřívější doby).

Musí brát exekutor v potaz, že u nás syn trvalé bydliště nemá. Jestli je vhodné zavolat k exekuci právníka nebo policii, aby byli přítomni exekuci, popř. pořídit nějaký záznam o průběhu exekuce (fotografie)? Kam všude může exekutor vstoupit, co zabavit. Syn nemá ani u nás ani jinde žádný majetek, vlastně nemá nic. My na většinu věcí v bytě máme faktury nebo paragony od zakoupení, na těch bohužel není naše jmémo, sem se jméno kupujícího nepíše. Může exekutor vstoupit do našeho bytu i když nebude nikdo doma? Může exekutor přijít k našemu dědovi, který bydlí v bytě pod námi? Může se exekutor domáhat od dědy klíčů od našeho bytu nebo ho vyzvat, aby mu v naší nepřítomnosti náš byt odemkl?
Mohli byste nám laskavě napsat přesné kroky, jak tedy postupovat, jak se zachovat, pokud k nám kvůli synovým dluhům exekuce přijde? Nikde jsem se toho nedohledala.
Děkuji za odpovědi. A.

Dobrý den. Exekuci prodejem movitých věcí lze provést všude tam, kde lze důvodně předpokládat výskyt věcí v majetku dlužníka. Ve Váš prospěch lze uvést, že syn je ve vězení v Rakousku, tudíž lze dovozovat, že u Vás nebude mít příliš věcí. Zrušení trvalého pobytu není příliš rozhodující, neboť se jedná o evidenční údaj a pro účely exekuce je rozhodující fakticita, tj. skutečný stav. Ten ovšem můžete dokázat i formou svědeckých výpovědí sousedů i členů rodiny. Přítomnost policie u nařízené exekuce je iluzorní, neboť dokud není páchán trestný čin, policie nebude mít důvod na místo dorazit. Samozřejmě, že je možné provést exekuci i v případě, že nikdo nebude doma. Je otázkou, zda by nebylo možné důvodně předpokládat, zda má Váš syn u dědy uloženy nějaké věci, pak by bylo možné k dědovi vstoupit. Pokud budete exekuci přítomni, můžete si celý její průběh nahrát na záznamové zařízení a médium, na němž bude záznam uložen, není možné exekučně zabavit. Rovněž vykonavatel je povinen na Vaši žádost pořídit záznam z průběhu exekuce. Pokud by k exekuci došlo, u každé věci na místě namítejte, že není v majetku dlužníka. Pokud by přesto byla sepsána, budete muset do 30 dnů u exekutora podat návrh na vyškrtnutí věcí z exekuce.