Exekuce na manželku - dluh manžela vzniklý před manželstvím

3 odpovědi

Dobrý den,
2012 na mě byla uvalena exekuce, včera 20.4.2014 přišel exekuční příkaz na mzdu mé manželky, kterou jsem si vzal v r. 2013.
Může exekutor takto postupovat? Můj dluh nebyl nabyt v manželství, ona s tím nemá nic společného. Příkaz přišel na plat i na bankovní účet. Nechci aby se ji to týkalo.
Je možné dohodnout splátky i po soudním rozhodnutí. Děkuji.

Dobrý den. Při exekuci srážkami ze mzdy se postupuje podle občanského soudního řádu. Jeho § 262a odst. 2 umožňuje výkon rozhodnutí (exekuci) mzdy (a účtu) druhého manžela pouze pro dluhy, které patří do společného jmění manželů. Protože dluh nebyl nabyt v manželství, je tento postup v rozporu se zákonem. Ať Vaše manželka podá u exekutora návrh na částečné zastavení exekuce, ve kterém popíše, že požaduje zastavení exekučních srážek z její mzdy u zaměstnavatele. (bankovního účtu u. , č. ú.), neboť dluh vznikl před uzavřením manželství (přiložit kopii oddacího listu), že podle výše uvedeného ustanovení se jedná o nepřípustný způsob provedení exekuce.

Dobrý den, dnes jsem mluvil s exkutorem a žadal jsem o zastaveni exekuce na mou manželku a říkal jsem jim že stím nema nic společného že jsme spolu teprve jeden rok manželé a že stím nema nic společného a že bych chtěl požadat o splatkoví kalendař ale to jim mam poslat žadost a pak se u vidí a na manželku to prej nejde žrušit že od 1.1 mužou i na manželku ale že si mame poslat žadost o pozastavení jak jste nam psalvy ale že to muže trvat i půl roku je to možné nechci aby ji neco neopravněne braly a mi čekaly takovou dobu, je mi jasné že ten exekutor nebude spěchat ma své jisté, Děkuji

Dobrý den. Podejte spolu s návrhem na částečné zastavení exekuce žádost o odklad exekuce podle § 54 exekučního řádu, který odůvodníte právě tím, že je exekuce na Vaši manželku vedena neoprávněně.