Exekuce na dlužné výživné - dlužník doložil složenkami nižší dluh než je skutečnost

3 odpovědi

Dobrý den,
potřebuji radu s řešením/pozastavením exekuce.
Soudem mi bylo "odklepnuto" exekuční rozhodnutí za neplacení výživného. Rozhodnutí mi bylo předáno přímo exekutorem aniž bych se zúčastnil soudního řízení.
Na trvalé adrese se nezdržuji, ale všichni účastníci, vč. exekutora, mou adresu, kde bydlím, již delší dobu znají.
Bývalá žena mě žalovala za neplacení výživného v částce cca. 240.000 Kč. Celková exekuce spolu se soudními výlohami a odměnou exekutorovi nyní činí cca. 300.000, - Kč.
Po delší době se mi podařilo dát dohromady složenky s platbami výživného a dluh činí cca. 80.000 Kč a ne již zmiňovaných 240.000, - Kč. Bývalá žena soudu tudíž podala lživou žalobu. Jaký by měl být z mé strany další postup? ¨
Mockrát předem děkuji a jsem s pozdravem.

Dobrý den. Uvádíte, že Vaše žena na Vás podala lživou žalobu. Pokud Vám byla soudem uložena povinnost uhradit výživné ve výši 240.000, - Kč, je tento rozsudek exekučním titulem, tj. podkladem pro nařízení exekuce. Jestliže se Vám povedlo shromáždit důkazy, které jste nemohl uplatnit v soudním řízení, máte dvě možnosti. Buď podat návrh na odklad exekuce spolu ze žalobou na obnovu řízení, nebo návrh na částečné zastavení exekuce do výše dlužných částek výživného, jejichž úhradu jste schopen prokázat. Osobně bych volil druhou variantu, neboť soud nemusí přistoupit na skutečnost, že jste nebyl schopen doložit platby výživného již v nalézacím řízení. Návrh tedy podejte k exekutorovi, v návrhu popište všechny rozhodující skutečnosti a přiložte k němu kopie důkazů, kterých se dovoláváte.

Samozřejmostí každého občana je aktualizace adresy trvalého pobytu na matrice místně příslušného úřadu a dále vybírání pošty (ať už v místě trvalého pobytu nebo na zástupném místě - obecním či městském úřadě).

Více informací vizte zde:
ODKAZ

Dobrý den a děkuji za výše uvedenou odpověď. Jestliže podám exekutorovi návrh na částečné pozastavení exekuce, včetně kopií důkazů, musí exekutor tuto skutečnost vzít v potaz a je povinnost z jeho strany mě o této skutečnosti informovat? Z původně žalované částky byla také vypočítána odměna exekutora, která by se tímto také částečně měla snížit. Jak i v této situaci postupovat?
Mockrát děkuji

Dobrý den. Exekutor se musí řádným návrhem na částečné zastavení exekuce zabývat. O čem by Vás měl exekutor informovat? Pokud návrhu nevyhoví, postoupí jej k rozhodnutí exekučnímu soudu. Odměna exekutora se určuje podle částky, kterou vymohl, pokud tedy byla jakákoliv část pohledávky uhrazena předtím, než jste obdržel exekuční příkaz, je nutné tuto částku od vymáhané pohledávky odečíst a odměnu exekutora počítat z takto snížené částky.