Exekuce potomka a bydlení u rodičů - jak zabránit zabavení věcí rodičů?

2 odpovědi

Dobrý den,
mám exekuce pro několikamilionový dluh.
Exekutor mi zabavil veškerý movitý i nemovitý majetek, dražby majetku probíhaly v době, kdy jsem byla ve výkonu trestu odnětí svobody, takže mi nezůstalo vůbec nic, pouze milionové dluhy a po propuštění bydlím u mých osmdesátiletých rodičů, o které pečuji.
Stačí mi sepsat nájemní smlouvu jejíž součástí budou fotografie stávajícího vybavení domu? Rodiče nemají doklady od všech věcí, které za svůj dlouhý život pořídili (tatínek je celoživotní kutil a má vybavenou domácí dílnu nářadím, které si koupil nebo sám vyrobil).
Jak se mohou bránit proti vstupu exekutora a zabavení jejich majetku, od kterého nemají žádné doklady. Z vlastní zkušenosti vím, že exekutor odvezl i věci, které byly na místě prokazatelně doloženy dokladem na jméno jiné osoby a všechny žádosti o vyloučení tohoto majetku z exekuce byly zamítnuty a v náš prospěch rozhodl až soud, což trvalo několik měsíců.
A také vím, že doložit pouze svědecké výpovědi u soudu nestačí. Mé dceři zabavili majetek, který měla u mě v domě, přestože měla účtenky o koupi a svědka, který to potvrzoval. Nehledě na to, že moji rodiče ze zdravotních důvodů nejsou schopni účastnit se soudních řízení. Můžete mi prosím poradit, jak nejlépe tuto situaci řešit.
Děkuji za vaši odpověď, s pozdravem.

Dobrý den. Pokud by nájemní smlouva byla uzavřena předtím, než jste se k rodičům nastěhovala, pak by ji bylo možné jako důkaz použít. V tomto okamžiku je však již možné úspěšně namítat, že její uzavření je pouze účelové, neboť má zabránit exekuci movitých věcí. Zda bude námitkám o vlastnictví jiné osoby při soupisu movitých věcí vyhověno záleží na konkrétním vykonavateli, nelze proto předem vyloučit, že při případném soupisu bude brán zřetel na svědectví jiných osob. Vzhledem ke skutečnosti, že jste k rodičům přišla z výkonu trestu, přičemž veškerý Váš majetek byl exekučně prodán, lze úspěšně tvrdit, že veškeré opotřebované movité věci měli rodiče ve vlastnictví již před Vaším nastěhováním.

Děkuji za vaši odpověď, je to týden, co jsem byla propuštěna z výkonu trestu a zatím mám v OP úřední adresu obecního úřadu, takže ještě nejsem přihlášena k trvalému bydlení, což bychom chtěli vyřešit právě tou nájemní smlouvou v nejbližších dnech.
Děkuji, s pozdravem