Exekuce na rodiče - hrozí zabavení věcí syna, dcery, potomka, potomků?

6 odpovědí

Dobrý den,
otec, když ještě byli s mojí matkou manželé, tak si vzali hypotéku na barák, založil si firmu, kvůli které se zadlužil a tím zadlužil i mojí matku.
Jelikož si vzal úvěr kvůli podnikání a matka mu ho podepsala, protože byli manželé, ručili domem, na který měli hypotéku. Hypotéku přestali platit a začali chodit exekuční dopisy. Rodinný dům prodali v aukci (nebo dražbě), ale exekuce se z toho nezaplatila.
Teď jsou moji rodiče rozvedení, matka má exekuci na plat, ale dluhy splácí. Mám strach, že když se vdám, a můj manžel bude mít nějaký majetek, tak mám strach, aby nepřišli ke mě domů a nezabavili nám to, co s mojí matkou ani otcem nemá nic společného.
Mohla by taková situace nastat?
Děkuji.

Dobrý den. Kvůli dluhům Vašich rodičů nelze vést exekuci na Váš majetek. Pokud jste s rodiči v době vzniku dluhu ani později nesdílela domácnost, nelze ani důvodně předpokládat, že u Vás bude možné nalézt majetek, který patří jednomu z rodičů.

Děkuji za odpověď, ale když se rodiče zadlužili, bylo mi 15 let. Takže když se vdám a můj manžel bude mít nějaký majetek např. nemovitost, nehrozí, že by mohli přijít exekutoři k nám?

Nemovitost Vašeho manžela nebude možné exekuovat pro dluhy Vašich rodičů. Ve Vašem případě by bylo možné eventuelně uvažovat o exekuci prodejem movitých věcí, to ovšem za předpokladu, že lze u Vás důvodně předpokládat jejich výskyt, což s ohledem na uvedené okolnosti nelze dovozovat. Pokud u Vás žádný z rodičů nemá trvalé bydliště, doručovací adresu nebo u Vás fakticky nebydlí, není důvod, aby u Vás byla exekuce provedena.

Ani když umřou a nebo přestanou platit, není možné že by se na mě exekutoři obrátili? Je nějaká možnost se zříct dědictví před tím, než umřou?

Smlouvou ve formě veřejné listiny (notářský zápis) se můžete dědictví zříci. Samozřejmě můžete dědictví odmítnout v průběhu dědického řízení. K části, kde se ptáte "nebo přestanou platit" uvádím: na tento dotaz již bylo odpovězeno v předchozích odpovědích.

Dobře, děkuji vám mnohokrát za Vaše odpovědi. Přeji pěkný zbytek dne