Exekuce po rodičích

4 odpovědi

V dědickém řízení jsem s bratrem zdědila i pasiva, měly exekuci. Budu též vedená v exekuci?? Nebo jsem zdědila jen dluh??

Dobrý den, bohužel, z důvodu úmrtí povinného lze exekuci zastavit pouze, pokud zemřel bez nástupce, který by vstoupil do jeho povinností. Má-li nástupce (dědice), exekutor usnesením rozhodne o tom, s kým bude nadále v exekučním řízení pokračováno na straně povinného (tj. který dědic či dědici vstoupí do exekučního řízení na jeho místo).
Doplňuji, že pokud jste v dědickém řízení uplatnili tzv. „výhradu soupisu“, jste povinni hradit tyto dluhy pouze do výše ceny nabytého dědictví - odpovídající Vašemu dědickému podílu (viz § 1706 a §1707 občanského zákoníku). Pokud by byla exekuce vedena nad rámec Vašeho dědického podílu, můžete se bránit návrhem na částečné zastavení exekuce.