Soudní poplatky - jde o přednostní pohledávku? Normativní náklady na bydlení

1 odpověď

Dobrý den,
potřebovala bych zjistit, zda se dlužné soudní poplatky kvůli kterým je vedena exekuce na můj plat berou jako přednostní pohledávka – tudíž je možno pro jejich uspokojení použít obě dvě třetiny zbytku ČM po odečtení základní nezabavitelné částky (ZNČ).
Jedná se o dlužné poplatky za neúspěšné odvolání a neúspěšné dovolání. Dále prosím o kontrolu mého výpočtu základní nezabavitelné částky a srážek.
Bydlím sama, nemám žádnou vyživovanou osobu a bydlím v Praze.

ŽM. 3.410, - Kč
náklady na bydlení. 7.711, - Kč
ZNČ. 11.121, - Kč - 3.707, = 7.414, - Kč

Při ČM 10.000, - Kč se od ní odečte 7.414, - Kč zbytek se zaokrouhlí na část dělitelnou 3 dolů – tj. 2.586 Kč.
Z 10.000, - Kč se pak strhne buďto 862, - Kč nebo 2x 862, - Kč v závislosti na tom, zda jde o přednostní či nepřednostní pohledávku.

Chápu dobře, že v případě, že po odečtení srážek náhodou zbude víc než ZNČ, pak mi tento zbytek ČM bude účtárnou vyplacen až do výše 11.121, - Kč (vše, co by tuto částku přesáhlo bude opět sraženo na exekuci)?

Děkuji.

Dobrý den. Soudní poplatky nejsou přednostní pohledávkou, tyto jsou uvedeny v § 279 odst. 2 občanského soudního řádu. Za normativní náklady na bydlení se pro účely exekuce považují normativní náklady v obci o velikosti 50.000 - 99.999 obyvatel. Ve Vašem případě je nezabavitelná částka 8.730, - Kč. Pro nepřednostní pohledávky se sráží 2/3, pro přednostní 1/3 zbytku rozdílu čisté mzdy a nezabavitelné částky. Pokud nebudou sraženy 2/3 pro nepřednostní pohledávku, budou Vám vyplaceny.