Exekuce a výživné - co je přednostní pohledávka?

1 odpověď

Dobrý den.
Platím výživné na dvě děti které mám pokaždé s jinou ženou v celkové výši 4000 Kč ale nově mám platit 6 500 z důvodu navýšení výživného na starší dceru. Její matka s tímto uspěla u soudu a navíc ji mám doplatit téměř 60 000 Kč za dlužné výživné, respektive jí doplatit částku, která byla nižší než jsem jí měsíčně posílal byt' pravidelně a tento rozdíl v součtu činí právě těch cca 60 000 Kč. Mám na mzdě již téměř čtyři roky uvalenou exekuci. Exekucí mám cca deset ale nesplacených už asi jen pět a můj dotaz zní takto. Při čisté měsíční mzdě 12 500 Kč mi je po srážkách vůči věřiteli poukazováno na účet cca 8 400, kdy srážky činí cca 4000 Kč. Z této zůstatkové částky 8 400 Kč ještě hradím ony výše zmíněné 4000 Kč na výživném a nově 6500 Kč. Náklady na bydlení činí 2000 Kč, protože bydlím u bratra který platí za nájem bytu 3400 Kč.
Bydlím tam ale prozatím sám, byť jsem trvalým bydlištěm přihlášen na úřadě. Navíc měsíční jízdenka na MHD mě stojí 550 Kč. Z těchto počtů lze jednoduše zjistit, že z torza mzdy, co mám fyzicky k dispozici mám měsíční výdaje v podobě nákladů na bydlení, dopravy a záměrně nepočítám navýšené výživné ve výši cca 6 500 Kč. Z toho tedy vyplývá, že na stravu mi měsíčně zbývá zhruba 2000 Kč a to se stravuji velmi skromně. Na šaty, obuv či jiné osobní nezbytné věci, natož lékařskou péči mi již prostředky nezbývají. Je v pořádku, abych ze mzdy nejprve uspokojoval věřitele a z toho mála, co mi zbývá na živobytí ještě platil výživné? Nemá být výživné přednostní pohledávkou před standardními dluhy jako jsou nesplacené půjčky, úvěry atd. ?
Jde mi o to, že mi vlastně ani nezůstává státem garantované životní minimum ve výši 3410 Kč které je navíc určeno k uspokojení základních potřeb a nezahrnuje náklady na bydlení. Můžete mi poradit jak postupovat, aby mé děti dostaly přednostně to, co jim náleží, stejně aby mě zůstaly prostředky na skromné ale zákonem garantované přežití a a teprve z toho co zbude byli uspokojováni věřitelé?
Má mzdová účetní tvrdí, že vše dělá podle zákona a já ji to nevyvracím ale mám pocit, že něco je špatně a já tak přicházím o peníze určené mě na základní potřeby, na které ale nedosahuji, byt' bych měl. Předem děkuji.

Dobrý den. Výživné je přednostní pohledávkou pro účely exekučního nebo insolvenčního řízení. Pokud platíte výživné mimo exekuci, nejedná se o zvýhodněnou pohledávku proti pohledávkám, které jsou vymáhány exekučně. Životní minimum neznamená, že Vám musí zůstat prostředky v jeho výši. Tato částka pouze určuje minimální hranici peněžních příjmů fyzických osob k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb. Naproti tomu existenční minimum je minimální hranice příjmů osob, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití. Vaše účetní i exekutor postupují správně.