Exekuce na PPM, peněžitou podporu v mateřství a rodičovský příspěvek 2014 - informace

1 odpověď

Dobrý den, mám jeden dotaz, mám rodičovský příspěvek ve výši 11500 plus přídavek na dvě děti 1000kč, to vše bylo v pořádku až v měsíci březnu mi přišlo asi o 850 kč méně, tak jsem psala na sociálku, z jakého důvodu mi přišlo méně, když po celou dobu rodičovské dovolené jsem měla brát stejnou částku a paní mi napsala, že poslali to co měli, ale částka byla ponížena exekučním oddělením. Bohužel se mi nedostalo žádné vyrozumění ani od exekutora nic, takže nevím vůbec nic o exekuci ani si nejsem vědoma, čekám jestli mi paní z úřadu podá informace, ale chtěla jsem se zeptat, mohou stahovat exekuci z rodičovského příspěvku? A mám sice exekuci, ale tu mám dohodnutou na splátky, které dodržuji a není problém a stalo se mi, že exekutor, kterému splácím pravidelné měsíční splátky tak mu ještě z mého blokovaného účtu kvůli exekuci bylo posláno další 3052,26 kč, takže já vždy k 20. dni v měsíci platím 2000 kč, které jsem poslala i k 20.3.14 a k tomu ještě mi 31.3.14 odešlo tomuto exekutorovi další 3052,26 kč, tak jsem příslušnému exekutorovi psala, jestli tedy v dubnu nemusím posílat splátku 2000 kč, když jim odešlo těch 3052,26 a paní pověřená exekutorem mi napsala, že to záleží na mě jak exekuci budu platit, ale čím dříve bude splacena tím lépe pro mě, to samozřejmě vím, ale mohou toto udělat? A bylo by pro mě riziko neposlat splátku v dubnu? Když jim přišlo těch 3052,26 a může jim být něco posláno, ikdyž člověk má daný splátkový kalendář? Děkuji za odpověď

Dobrý den. Srážky lze provádět z příjmů, které povinnému nahrazují odměnu za práci nebo jsou poskytovány vedle ní, včetně peněžité pomoci v mateřství PPM.
Rodičovský příspěvek tedy lze exekučně postihnout. Ohledně provedené srážky a jejího souladu s dohodou o splátkách je nutné vycházet z textu dohody. V případě, že by se exekutor výslovně zavázal, že nebude provádět exekuci jiným způsobem, pokud budou splátky řádně a včas plněny, mohla byste se soudně domáhat vyplacení této částky. Pokud jste se zavázala plnit splátky měsíčně a 31.3.2014 odešla z Vašeho blokovaného účtu částka 3.052,26 Kč, lze předpokládat, že tato částka byla připsána na účet exekutora až v dubnu a bylo by proto možné ji považovat za dubnovou splátku, pokud ovšem tato částka nebyla odeslána právě z důvodu přikázání pohledávky na účtu. Poté by se nejednalo o splátku, ale o plnění povinnosti součinnosti dané banky. Splátku byste proto v tomto případě měla uhradit.