Odpovědnost exekutora za škodu - neoprávněně zablokovaná nemovitost na katastrálním úřadě

1 odpověď

Dobrý den,

mám na Vás dotaz ohledně exekuce na nemovitost.
2012 jsem zaplatil exekuci na nemovitost.
Soudní exekutor však na katastrální úřad nezaslal potřebné dokumenty o zrušení zápisu na katastru.
Teď chci refinancovat hypoteční úvěr, jelikož mi končí fixační období. To ovšem nelze díky nevymazanému zápisu od exekutora. Ten sice okamžitě zasílá potřebné dokumenty, ale díky 20 denní ochranné lhůtě to nelze stihnout v řádném termínu.
Tudíž budu muset počkat a hypotéku refinancovat až v průběhu dalšího fixačniho období. Toto se ovšem neobejde bez pokuty od stávajícího peněžního ústavu.
Mám právo žádat o zaplacení této pokuty, když je již 2 roky neoprávněně exekuce na mé nemovitosti? Jelikož to je státní exekutor, jakou mám v této republice šanci, že se svého práva domůžu?
Jde mi o to. abych jen nevyhodil další peníze, kterých opravdu nemám nazbyt.
Za odpověď předem děkuji.

Dobrý den. Pokud můžete doložit, že škoda vznikla činností soudního exekutora (opožděné zrušení zápisu), její výši (pokuty a např. vyšší úroky) a jejich příčinnou souvislost, můžete se obrátit na Ministestvo spravedlnosti se žádostí o náhradu škody způsobené nesprávným úředním postupem podle zákona č. 82/1998 Sb. Ministerstvo bude mít 6 měsíců na odpověď. Pokud nebude Vaše žádost vyřízena kladně, můžete svůj nárok uplatnit žalobou.