Exekuce manželky povinného dlužníka kvůli dluhu na zdravotním pojištění, ZP

1 odpověď

Dobrý den,
jak je to s postihováním manželky povinného? Konkrétně se mi jedná o to, zda dluh povinného u zdravotní pojišťovny (pojistné + penále), např. VZP je součástí SJM (podle NOZ) a zda majetkové hodnoty manželky může exekutor podle § 262 a odst. 2 exekučního řádu postihovat, když je exekuce vedena na pohledávku VZP.
Pokud budu předpokládat, že dluh vznikl za trvání manželství povinnému.
Děkuji.

Dobrý den. Podle § 710 písm. b) je součástí SJM dluh převzatý za trvání manželství, ledaže je převzal jen jeden z manželů bez souhlasu druhého, aniž se přitom jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny. Dluh u VZP lze považovat za obstarávání každodenních potřeb rodiny. Bylo by tedy možné postupovat podle § 262a odst. 2 občanského soudního řádu.