Exekuce platu, mzdy a bankovního účtu - výhody, nevýhody, rozdíl, informace

1 odpověď

Dobrý den. Když byl exekutorem obstaven účet na který jsou posílány pravidelně peníze od zaměstnavatele tedy mzda a je už obstavena větší část pohledávky může ještě exekutor dát příkaz ze srážek ze mzdy jak už se tak stalo? Když je takovýto účet obstaven a rovněž jsou prováděny srážky ze mzdy má se ještě očekávat že bude zabavovat majetek? (pohledávka je 15.750, - Kč. náklady celkem 10.600, -Kč obstavena částka je již cca. 29.000, - Kč. U peněžního ústavu si vyzvednu dvojnásobek životního minima což je cca 6.280, -Kč. takže na účtě zustane 23.000, -Kč. Opravňuje i toto exekutora provádět srážky ze mdy? Takže bych chtěl závěrem vědět je exekutor oprávněn provádět srážky ze mzdy které jdou na jeho účet a zároveň obstavit i účet? Je toto v souladu s dobrými mravy a e. ř. Nejedná se náhodou o pokus exekutora povinného totálně psychicky zdeptat? Jaké stanovisko je třeba v tomto případě zaujmout? Děkuji.

Dobrý den. Dobrý den. Mzdu lze exekucí postihnout pouze částečně srážkami. Při postižení účtu se však nezkoumá, odkud pocházejí peníze na něm uložené. Souběh těchto způsobů provedení exekuce je obcházením zákona. Chcete-li získat zpět částky naposledy zaslané na účet, můžete se obrátit na exekutora. Pokud mu doložíte původ peněz na účtu (např. prostřednictvím posledních výpisů z účtu), mohl by uvolnit poslední mzdu. Nedosáhnete-li takto řešení situace, podejte u exekutora nejpozději do 15 dnů návrh na částečné zastavení exekuce pro její nepřípustnost podle § 268 odst. 1 písm. h občanského soudního řádu - výkon rozhodnutí je nepřípustný, protože je tu jiný důvod, pro který rozhodnutí nelze vykonat. Uveďte a doložte, že je přikázáním pohledávky z účtu postižena mzda a jedná se tedy o obcházení smyslu a účelu zákona. V návrhu musíte označit exekutora, včetně adresy jeho sídla, uvést exekuční značku, dále označit sebe včetně data narození nebo rodného čísla, uvést datum a vlastnoručně jej podepsat. Zda bude exekutor zabavovat majetek nelze říci, to ví pouze exekutor. Obecně platí, že exekuci lze provést i více způsoby najednou, pokud je to účelné k rychlejšímu vymožení exekuované pohledávky.