Exekuce - normativní náklady a životní minimum

1 odpověď

Synovi byl obstaven jeho bankovní účet ve finanční instituci. Žije ve společné domácnosti s rodiči, kteří jsou na jeho mzdě závislí. Jeho mzda činí cca 10.000 Kč, splácí půjčku 1.400 Kč a za výdaje což je jízdné do práce platí 600 Kč. Celkový příjem jeho rodičů je otcův invalidní důchod 4.990, -Kč.
Za pronájem ve kterém společně žijí platí 10.000 Kč. Je v souladu s dobrými mravy skutečnost, že mu na bankovním účtě exekutor anebo peněžní útvar ve kterém má zřízen bankovní účet nenechá ani korunu? Z mého pohledu je zákonem dáno že mu musí zůstat dvě třetiny životního minima a normativní náklady.
Prosím sdělte mi co je myšleno pod pojmem
a) normativní náklady
b) jaká je výše životního minima jednotlivce
c) jak se má případně proti tomuto likvidačnímu postupu ze strany exekutora a peněžního útvaru bránit a čeho se má domáhat a kde.
Děkuji.

Při exekuci přikázáním pohledávky z účtu u bankovního ústavu se nepoužijí ustanovení o nezabavitelné částce. Srážky z účtu se provádějí do výše zústatku na účtu a postihují všechny částky, které budou na účet v následujících šesti měsících připsány. K poddotazům:
a) normativní náklady na bydlení jsou průměrné náklady podle velikosti obce a obyvatel domácnosti,
b) životní minimum je 3.410, - Kč
c) osoba, v jejíž prospěch je účet veden může u banky podat žádost o vyplacení peněžních prostředků podle § 304b občanského soudního řádu. Jedná se o žádost o vyplacení částky ve výši dvojnásobku životního minima jednotlivce, ovšem pouze do výše zůstatku na účtu. Tuto žádost lze podat pouze jednou.