Jedna exekuce dvakrát zaplacená - jak se bránit, jak postupovat?

1 odpověď

Dobrý den,
V 12/2005 nám přišel plat. rozkaz na 5150, -Kč vč. úroků z prodlení a nákladu řízení 7918,50 Kč Dlužnou částku 5150, -Kč jsme uhradili 7.2.2006 a 7918,50 Kč jsme uhradili až 11.6.2010. Žádnou korespondenci jsme již neobdrželi a věc jsme považovali za vyřízenou.
Dne 2.4.2013 nám bylo doručeno od nového soud. ex. návrh na nařízení exekuce ze dne 16.9.2009 vč usnesení OS ze dne 12.11.2009, kde soud nařídil uhradit 2% úroku z částky 5150, -Kč od 26.3.2004 do 7.2.2006 a náklady předcházejícího řízení ve výši 7918,50 Kč. Spolu s výše uvedeným zasal výzvu soudního ex. ke splnění povinnosti ze dne 28.3.2013
Konečně jsme se dozvěděli, že úroky z prodlení činí 193, -Kč, které požaduje a znovu zaplacení částky 7918,50 Kč a zaplacení nákladů exekuce sníženou o 50% - předběžně 3933, -Kč. Celkem: 12045, -Kč
Doporučeným dopisem jsme nového soud. ex. informovali, že částka 7918,50 byla již uhrazena před 3 roky a vyčíslené úroky jsme po celou dobu neznali. Kdyby nám již v r. 2006 sdělil původní zástupce žalobce výši úroků, určitě by jsme to zaplatili zároveň s částkou 5150, -Kč a v r. 2014 nemuseli řešit stále stejnou exekuci a další náklady.
Závěr je takový, že dne 1.4.2014 jsme obdrželi exekuční příkaz, kde nynější soud. ex. rozhodl o provedení exekuce prodejem nemovitostí povinného.
Prosím o radu a Vaše vyjádření.
Děkuji.

Dobrý den. Exekuce prodejem nemovitosti je až nejzazším prostředkem, samotný příkaz k prodeji nemovitosti slouží jako zajištění pro případ, že se v průběhu exekuce nepodaří dohledat jiný majetek, jehož exekuce bude postačovat k její úhradě. Pokud jste exekutora informovali doporučeným dopisem, nic to neznamená. Musíte totiž učinit konkrétní návrh, tedy návrh na částečné zastavení exekuce pro částku 7.815,50 Kč, neboť tato částka byla dne 11.6.2010 uhrazena. K tomuto návrhu musíte doložit důkaz, např. výpis z účtu nebo ústřižek složenky. Sazba úroků z prodlení je uvedena v platebním rozkazu, navíc jste po celou dobu mohli kontaktovat věřitele a na výši úroků se zeptat. Pokud tedy prokážete, že jste náklady řízení již uhradili, bude exekuce částečně zastavena. Současně uhraďte dlužné úroky z prodlení a požadované snížené náklady exekuce s odměnou exekutora.