Exekuce nájemníka a hrozba zabavení věcí pronajímatele v nájemním bytě

3 odpovědi

Dobrý den,
zadlužený nájemník s exekucí na plat i na bankovní účet. Dluží 1.700.000 Kč. Plat v práci mu dávají hotově fakturou, aby o něj nepřišel.
Hrozí exekuce vybavení pronajatého bytu (mobiliáře)? Smluvní vztah: nájemní smlouva?
Nemá trvalý pobyt na adrese pronájmu, to jsem mu zakázal.
Zaměstnavatel mu nabídl, že nájemní smlouvu podepíše on jako firma a tudíž by nefigurovalo jeho jméno ani ve smlouvě. Měl by v takovém případě exekutor nárok vůbec vstoupit do mého domu? A naopak neriskuju tím jiné, možná horší problémy např. Případné velké zadlužení firmy?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Exekuci prodejem movitých věcí lze vykonávat všude tam, kde lze důvodně předpokládat výskyt věcí v majetku dlužníka, tj. pokud dlužník fakticky bydlí v bytě, je nerozhodné, zda tam má přihlášen trvalý pobyt a kdo nájemní smlouvu podepsal. Pokud exekutor zjistí, kde se povinný fakticky zdržuje, lze v tomto místě mobiliární exekuci provést. Nerozumím, proč byste riskoval velké zadlužení firmy, když u Vás bydlí povinný?

Dobrý den, děkuji za odpověď. Ještě mám jeden dotaz. Jak můžu nejlépe ochránit svoje věci a zařízení před exekucí, která hrozí nájemníkovi? Pomohlo by třeba, kdybych si nechal udělat notářsky ověřený soupis movitého majetku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Notářský zápis je veřejnou listinou a ten kdo tvrdí opak jej musí prokázat. Ovšem notář pouze osvědčuje skutečnosti, které viděl, nemůže tedy uvést, že určité věci jsou Vaším majetkem, ale pouze kde se nacházejí a jak vypadají. Podle mého názoru by byl notářský soupis neúčinný. Své věci nejlépe ochráníte tak, že budete moci dokázat Vaše vlastnictví.