Exekuce na mzdu manželky - dluh vzniklý před manželstvím

1 odpověď

Dobrý den,
2004 na mě byla uvalena exekuce, 2.4.2014 přišel exekuční příkaz na mzdu mé manželky, kterou jsem si vzal 2009. Může exekutor takto postupovat?
Dluh byl z 1997, kdy mé manželce bylo 13 let!!!
O mém dluhu vůči oné společnosti nikdy nic nevěděla. Je v jejím případě možné požádat o částečné zastavení exekuce? A případně jakým způsobem? Děkuji mnohokrát.

Dobrý den. Podle § 60 exekučního řádu se na provedení exekuce srážkami ze mzdy použije občanský soudní řád. Podle § 262a odst. 2 tohoto předpisu lze provést výkon rozhodnutí (exekuci) srážkami ze mzdy manžela povinného (a postižením bankovního účtu) pro vydobytí dluhu, který spadá do SJM. Protože v době vzniku dluhu bylo Vaší manželce 13 let, je očividné, že postup exekutora je protiprávní. Lze proto podat návrh na částečné zastavení exekuce podle § 55 exekučního řádu, a to v části postihující mzdu Vaší manželky. Návrh musí být adresován exekutorovi, musíte vylíčit všechny rozhodující skutečnosti, tj. že dluh nespadá do SJM a proč a doložit tyto skutečnosti důkazy, zde kopií oddacího listu a rozsudku odsuzujícího Vás k plnění dluhu. Uveďte také, že se jedná o nepřípustný výkon exekuce s odkazem na výše uvedená ustanovení zákona. Návrh může podat i Vaše manželka.