Odmítnutí dědictví kvůli exekuci - dluh u finančního úřadu

5 odpovědí

Dobrý den,
zemřela mi maminka a nyní bych měla se sestrou dědit dům rovným dílem. Problém je ten, že je na mě uvalena exekuce z Finančního úřadu na částku cca. 500 tisíc Kč (mám ještě jednu nemovitost, na kterou je tato exekuce uvalena a také mám exekuci na plat). Obávám se, že když dědictví přijmu, finanční úřad uvalí exekuci i na tuto nemovitost a tím pádem se stane dům takřka neprodejným.
Můj úmysl je se sestrou dům prodat a poté dluh finančnímu úřadu zaplatit ze svého dílu, ovšem pokud na něm bude exekuce bude téměř nemožné toto provést jelikož dům neprodáme. Bylo by tedy řešením své dědictví odmítnout a tím pádem by přešla moje polovina na mou dceru?
Nemohl by mě potom finanční úřad nařknout z cíleného odmítnutí dědictví abych se dluhu vyhnula? I přesto že po prodeji domu bych dluh zaplatila?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Ačkoliv finanční úřad provádí exekuci podle daňového řádu, postupuje se v tomto případě podle občanského soudního řádu (§ 177 odst. 1 daňového řádu). Pokud právě začalo dědické řízení, ještě nemáte konkrétní pohledávku za dědickou podstatou. Dědictví proto můžete odmítnout. Ovšem v tom případě bude dědit Vaše dcera, která bude spolumajitelkou nemovitosti a Vy její podíl prodat nemůžete. Pro úhradu dluhu by bylo lepší, kdyby došlo k exekučnímu prodeji nemovitosti a tím i k (částečnému) umoření pohledávky.

Moc děkuji za odpověď, ale exekuční prodej nemovitosti je velmi zdlouhavý a prodej bude velmi nevýhodný (pod tržní cenou). S dcerou mám velmi blízký vztah a tudíž by po tom co by získala peníze z prodeje své části dala mne a já mohla v klidu dluh uhradit. Proběhlo by to vše o dost rychleji a dům by se prodal bez větších problému jak pro mne tak pro moji sestru. Je to takto možné udělat? Já jenom aby pak z toho nevznikli problémy, že jsem dědictví odmítla a tím pádem zkrátila finanční úřad o pohledávku, ale jak říkám hned co by dcera svou část prodala, dluh bych z těchto peněz uhradila. O to mi jde. Moc děkuji.

Jak můžete v tuto chvíli vědět, že prodej bude zdlouhavý a pod tržní cenou? Jednání, které popisujete, může být věřitelem (oprávněným) napadeno u soudu s návrhem na prohlášení neúčinnosti. V tom případě se můžete s rychlým prodejem nemovitosti rozloučit. Samozřejmě, že Vám nezniknou trestněprávní problémy, ale pokud se věřitel bude domnívat, že jste odmítnutím dědictví zkrátila uspokojení pohledávky (např. pokud výše pasiv nepřevyšuje hodnotu dědictví), může (tj. není to automatické) požadovat prohlášení právního jednání za neúčinné.

Myslím si to proto, že mám ještě jednu nemovitost na kterou je tato exekuce uvalena a už tomu tak 10 let a stále se nic neděje, přesto že bych ráda, aby se to prodalo a dluh se mohl zaplatit. A myslíte si že by se šlo třeba domluvit s FU nebo s exekutorem, aby na dům exekuci neuvalil a počkat než ho prodám já a peníze jim potom odevzdám? Vždyť by to i pro ně bylo mnohem výhodnější. A navíc tím že to půjde do exekuce znevýhodním i svojí sestru.

Jediný možný způsob prodeje, na kterém se eventuelně budete moci domluvit, je prodej z volné ruky. Ten je možný za splnění následujících podmínek: písemný souhlas exekutora, oprávněného a všech přihlášených věřitelů, nepostižení majetku jinou exekucí, nejméně za obvyklou cenu zjištěnou na základě znaleckého posudku splatnou při podpisu smlouvy k rukám exekutora.