Dědictví družstevního bytu, když jsem v insolvenci

1 odpověď

Dobrý den, jsem v insolvenci a teď v květnu mi umřela maminka. Jsme dva dědicové, já a bratr. Maminka měla družstevní byt. Nájemní smlouva bude přepsaná na bratra, stále probíhá dědické řízení. Prosím o radu, jak se zachovat, abychom o byt nepřišli, respektive o mou polovinu, když musím své dědictví nahlásit insolvenčnímu správci. Bratr bohužel nemá finanční prostředky pro mé vyplacení. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
za situace, kdy jste v insolvenci, nemůžete svůj dědický podíl odmítnout. Pokud jste domluveni tak, že nájemní smlouva bude psána na bratra, bude insolvenční správce trvat na tom, aby Vám bratr Váš podíl vyplatil. Pokud by se tak nestalo, musel by být podíl vymáhán exekučně. Insolvenční správce je povinen činit všechny kroky k tomu, aby uspokojil věřitele, nemůže tedy respektovat dohodu, že nájemní smlouva a členská práva budou přepsána na bratra a Vy nebudete dědit nic.