Darování podílu nemovitosti a exekuce na dárce - je možná exekuce darovaného podílu?

1 odpověď

Dobrý den,
mám dotaz ohledně nemovitosti, kterou jsme zdědili společně se sourozenci po otci, bratr vlastní polovinu já třetinu a sestra třetinu. Bratr převedl svůj podíl na dceru, která je zapsána jako vlastník avšak v době převodu měl a má bratr exekuci, která na nemovitosti vázne. Bratrovi jsem za jeho polovinu zaplatila hotově, dům užívám k trvalému bydlení. Lze tedy nemovitost převést z jeho dcery na mě?
Exekuce byla až po vložení návrhu na převod nemovitosti do katastru nemovitostí KN.
Srdečně děkuji za váš čas a odpověď
Hezký den.

Dobrý den. Je možné, že převod nemovitosti na dceru byl napaden exekutorem prostřednictvím tzv. odporovatelnosti právního jednání. Nerozumím ovšem formulaci: bratrovi jsem za jeho polovinu zaplatila hotově, lze tedy nemovitost převést z jeho dcery na mě? Vy jste podíl od bratra koupila, ale on jej převedl na dceru? Pokud bratr nedodržel podmínky kupní smlouvy, můžete se domáhat vrácení kupní ceny, ovšem nelze uložit povinnost k převodu nemovitosti třetí osobě. Exekuce zřejmě postihuje spoluvlastnický podíl Vaší neteře.