Jak se vyhnout dražbě bytu v exekuci - exekutorovi nestačí splátky dluhu a obstavil byt

1 odpověď

Přeji dobrý den,
ačkoli splácím dluh u exekutora, pravidelně z platu skoro 5.000 Kč tak exekutor poslal byt do dražby. Ta má být v květnu 2014 a nemůžu se proti tomu odvolat. Podobný byt prodal brácha loni za 1.200.000 Kč ve stavu k rekonstrukci, úplně původní, ale odhad na můj byt je necelých 400.000 Kč a s tím nesouhlasím. V bytě je zděné jádro a nová kuchyňská linka linku, vše před 3 lety nové.
Odhadce v bytě nebyl, prý se nemohl do bytu dostat, přitom v bytě bydlím.
Co mám dělat, zda je nějaká šance se vyhnout dražbě?

Dobrý den. Pokud splácíte dluh, neznamená to, že nelze provést exekuci jiným způsobem. Cena nemovitosti uvedená ve znaleckém posudku neznamená, že nemovitost bude za tuto cenu prodána, jedná se o podklad ke stanovení vyvolávací ceny nemovitosti. Zákon umožňuje provést odhad i bez prohlídky nemovitosti, a to podle dostupných podkladů, tedy zejména ze srovnání prodejních cen podobných nemovitostí v dané lokalitě. K tomu dojde, když povinný nevpustí znalce do nemovitosti (např. když znalec přijde odhadnout nemovitost v okamžik, kdy povinný není doma). Pokud je výše vymáhané částky v hrubém nepoměru k ceně nemovitosti a exekuci nelze uspokojit jiným způsobem, můžete podat u exekutora návrh na částečné zastavení exekuce, prováděné prodejem nemovitosti. Tento návrh lze odůvodnit právě hrubým nepoměrem ceny nemovitosti a vymáhané částky.