Exekuce nemovitosti - jak se bránit nízkému odhadu nemovitosti před dražbou?

2 odpovědi

Dobrý den,
prosím Vás o radu jak mám postupovat. Mám jednu exekuci na dům ve výši necelých 500 000, -Kč) kvůli dluhu u sokromé osoby, kterou řádně splácím, na listu vlastnictví je exekuční příkaz k prodeji. Jelikož však situaci chci řešit a dluh co nejdřív splatit, zadala jsem prodej v lednu realitní kanceláři (makléř ocenil dům vzhledem k tomu, že je po rekonstrukci, s pozemkem 1000m2) na cca 1 milion Kč, a to prý vzhledem k tomu, že prodej spěchá a realitka prý jakmile se najde kupec co složí zálohu, tak dluh vyplatí. S makléřem jsem v kontaktu, bylo tam dost prohlídek, ale jedni mají nízké příjmy, druzí nemají zatím kupce na byt, další se teprve začínají dívat atd. , dle ujištění makléře však problém prý není v ceně, která je oproti podobným domům nižší (přesto však pokud by někdo navrhl nižší cenu, tak na to přistoupím a taková je dohoda i s realitkou). Jaké však bylo moje překvapení, když jsem začátkem března našla ve schránce vhozenou obálku s modrým pruhem, ve které bylo Usnesení o ceně (tam někdy z listopadu, přestože na domek jezdím cca jednou za 14 dní, ale nebydlím tam. Je tedy jasné, že temrín pro odvolání byl zmeškán). Velmi mne šokovalo, že znalec ocenil můj dům na 300 tisíc Kč bez toho aniž by jej viděl (nikdo mne nekontaktoval ani telefonicky ani písemně, žádnou výzvu jsem neobdržela), podivuji se nad tím, že znalec prý vycházel i ze srovnávací metody, když v obci a okolí se podobné domy i v daleko horším stavu prodávají za podobné nebo vyšší ceny. Kontaktovala jsem ihned makléře, ten mi poradil odvolání, ale bohužel byla zmeškána lhůta a poradil mi ať sleduji veškerou poštu a čekám dražební vyhlášku v blízké době. Nechala jsem si veškerou poštu přeposílat poštou na adresu kde bydlím (od 15.3,) velmi mne proto překvapilo, když jsem si byla včera v domě pro nějaké věci a našla ve schránce opět modrou obálku s dražební vyhláškou (dokonce je v poučení psáno, že proti rozhodnutí se nelze odvolat!), opět nějaké dřívější datum a termín dražby na konec dubna. Vyvolávací cena byla stanovena na 190 tisíc. Kč. Jsem ve velkém šoku a cítím se naprosto bezmocná a celé to na mne dělá dojem, že exekutor má tento dům pro n ěkoho nachystaný (i v ralitce mi řekli, že toto bývá dost běžná praxe, že se nemovitost podhodnotí, ani se moc nikde neinzeruje a že celé jednání svědčí o tom, že to tak je). Velmi mne také překvapuje, že exekutor ani znalec neměl vůbec snahu aby byl splacen dluh u veřitele, když dluh je 500 tisíc. Takže když se dům prodá v dražbě za směšnou neodpovídající cenu, tak mi zbudou ještě dluhy. Makléř mi poslal odkaz na stránky kde jsou dražby pro porovnání (dražební vyhlášky, posudky) a ceny domů ve stejném kraji a obcích kolem jsou mnohem vyšší, přstože stav je podle fotek a popisu podstatně horší. Chci se proto zeptat, co mohu dělat, jestli je možné nějaké dovolání a u koho, zda podat stížnost na exekutorskou komoru nebo dát trestní oznámení na Policii, protože se nemůžu s tímto bezprávním smířit. Makléř mi pro srovnání poslal nabídky domů v exekuci, které se prodaly a za jakou cenu, je tedy výsměch, když znalec dům neviděl a do posudku napíše, že se vycházelo ze srovnání. Můj dotaz tedy je následující. Má exekutor a znalec povinnost poslat písemně výzvu ke zpřístunění domu za účelem odhadu (a musí prokázat, že to učinil?), dále jestli jde dražbě ještě zabránit, popř. ji odročit, když je tam napsáno, že není možnost odvolání? Pomohlo by to odročit třeba trestní oznámení? Mám obavy, že za měsíc nenávratně prijdu o dům a ještě budu splácet. Moc děkuji za vaši radu.
S pozdravem
vaše čtenářka
M. Nováková

Dobrý den. Pokud je na Vás vedena exekuce, nemůžete se svým majetkem nakládat s výjimkou obvyklé správy, prodej nemovitosti tedy nepřichází v úvahu. Cena nemovitosti uvedená ve znaleckém posudku neznamená, že nemovitost bude za tuto cenu prodána, jedná se o podklad ke stanovení vyvolávací ceny nemovitosti. Zákon umožňuje provést odhad i bez prohlídky nemovitosti, a to podle dostupných podkladů, tedy zejména ze srovnání prodejních cen podobných nemovitostí v dané lokalitě. K tomu dojde, když povinný nevpustí znalce do nemovitosti (např. když znalec přijde odhadnout nemovitost v okamžik, kdy povinný není doma). Povinnost poslat výzvu ke zpřístupnění nemovitosti výslovně zakotvena není. Dražbu z uvedených důvodů nelze odročit, trestní oznámení rovněž nemá šanci na úspěch, neboť z uvedených skutečností nic nenasvědčuje tomu, že byl spáchán trestný čin.

Děkuji za odpověď, po poradě s dalším právníkem podám trestní oznámení na exekutora. Cena je záměrně podhodnocená, navíc není ani zájem abych z prodeje vyplatila dluh. Domek je v obci, kde se žádný dům nedá pořídit za cenu pod 300 tisíc, dokonce ani zbořeniště, domy k rekonstrukci se tu prodávají kolem milionu. Odhadce nemohl použít žádné srovnávání, když se dívám na jiné dražby a odhady, tak ceny jsou i vícenásobně vyšší za domy v horším stavu, ve stejném okrese. Děkuji za odpověď, ale udělám vše pro dosažení spravedlnosti.