Může exekutor z jistiny odečíst svou odměnu, náklady exekuce?

3 odpovědi

Dobrý den,
exekuční řízení - exekutor provádí srážky ze mzdy. Jistina 115.000 Kč, může si z ní přednostně odečíst část svých nákladů na exekuci? V důsledku tohoto mi nabíhají ale smluvní sankce.
Pokud bych požádal aby srážky byly určena pouze na jistinu, může přesto exekutor si přednostně odečíst svojí odměnu a v jaké procentní výši.
Mám ještě jednu exekuci a přednostní odečet exekučních nákladů zvyšuje mojí pohledávku o pokuty.
Moc děkuji za Vaší odpověď.

Dobrý den. Zákon ani jeho prováděcí vyhlášky nestanoví, jak má exekutor rozvrhnout sraženou částku. Je proto třeba vyjít z obecného předpisu o splácení vícero několika závazků k plnění svého dluhu, tedy měl by být uhrazen závazek nejdříve splatný. Jednání exekutora je v rozporu s požadavkem na rychlé a hospodárné vedení exekuce. Pokud nevyhoví Vaší žádosti, obraťte se na Exekutorskou komoru ČR, neboť se jedná o jednání, které by mohlo naplnit znaky kárného deliktu podle § 116 odst. 2 písm. b exekutorského řádu - narušování důstojnosti exekutorského povolání nebo ohrožení důvěry v nezávislý, nestranný, odborný a spravedlivý výkon exekuční činnosti.

Host 767
Dobrý den,
děkuji za Vaší odpověď nucméně jsem hledal mezizím na internetu a zjistil jsem, že postup exekutora je v souladu s běžnou praxí k tomi i viz I. ÚS 2086/10 ze dne 17. 10. 2012 aby si tak průběžně uspokojovaly svoje ex. náklady. Nicméně tímto způsobem dochází k dalšímu prodlení se splacením vlastní jistiny s důsledkem narůstání smluvních pokut což je v neprospěch dlužníka. Zdá se tak, že povinný ani svým určením, že jednotlivé úhrady na uhrazení exekuce mají být přednostně na umoření jistiny není nic platné, když dle Úst. soudu je uznávaná priorita při uspokojování ex. nákladů exekutora a nikoliv to aby se pohledávka povinného nezvyšovala.
Myslíte že mi můžete ještě poradit? Děkuji

Podle uvedeného rozhodnutí ÚS lze takto postupovat pouze v případě, když exekutor vyplácí oprávněnému celé vymožené plnění, případně částečné plnění převyšující 1.000, - Kč. Není možné, aby exekutor pouze uspokojoval náklady exekučního řízení a nevyplácel vymožené částky oprávněnému. Ke splácení jistiny proto musí uvedeným postupem alespoň částečně docházet. Můžete požádat exekutora o vyčíslení splátek Vašeho dluhu.