Exekuce nemovitosti v SJM - dluh manželky vzniklý po rozvodu manželství

3 odpovědi

Dobrý den?
Z katastrálního úřadu mi byl zaslán dopis - oznámení o zahájení správního řízení. V němž stojí, že mi byla zablokována (obstavena) nemovitost v SJM a byla vyznačena plomba v evidenci katastrálního úřadu.
Jsem rozveden, nemám vypořádané SJM. Na nemovitost máme hypotéku kterou platím Já. Bývalá manželka si po rozvodu pravděpodobně vzala půjčku, kterou nesplácí a tímto došlo k tomuto problému.
Potřebuji poradit jak postupovat.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Dokud nemáte vypořádané SJM, lze vést exekuční řízení pro dluhy patřící do SJM. Kdo platí hypotéku je nerozhodné. V této chvíli byste měl navštívit exekutorský úřad a nahlédnout do spisu (podle § 255 odst. 3 občanského soudního řádu lze dovozovat, že jste účastníkem řízení). Pokud zjistíte, že je exekuce vedena pro dluh, který vznikl po právní moci rozsudku o rozvodu, podejte návrh na částečné zastavení exekuce, neboť zde sejiž nebude jednat o dluh patřící do SJM.

Dobrý den, dnes jsem volal na exekutorský úřad a sdělily mi že dluh vznikl 14.11.2013 rozvod byl 20.6.2013 to znamená že se můžu odvolat na částečné zastavení exekuce. potřeboval bych poradit jak a kde to mám podat a jestli vůbec budu schopen něco takového sepsat. Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den. V návrhu musíte uvést, že se jedná o dluh, který vznikl po právní moci rozsudku o rozvodu manželství a přiložit ověřenou kopii tohoto rozsudku. Návrh musí být adresován exekutorovi, který exekuci provádí s uvedením adresy jeho sídla. Dále uveďte, že exekuce je z výše uvedeného důvodu podle § 69 exekučního řádu ve spojení s § 262a odst. 1 občanského soudního řádu nepřípustná, neboť se jedná o dluh, který vznikl po rozvodu manželství avšak je vymáhán exekucí majetku v SJM. Z tohoto důvodu navrhněte částečné zastavení exekuce ohledně této nemovitosti (specifikujte ji údaji z katastru nemovitostí).