Nemožnost splatit exekuci

1 odpověď

Dobrý den, moje máma omylem před lety podepsala smlouvu kde jí naskakuje každý den úrok 0,5%. V roce 2012soud rozhodl exekuci na cca. 40 000Kč s úrokem 0,5%denně, loni (2018) v dražbě jí exekutor prodal 1/4domu kterou zdědila za220 000Kč peníze zabavil celé stím že je to pořád málo. Nyní je ve starobním důchodu (62let) dříve leta invalidní. Z důchodu jí ČSSZ sráží cca. 1000Kč, tím pádem je nemožné tento dluh někdy splatit, spíše víc a víc narůstá. Zkoušeli jsme písemně požádat o odpuštění úroku ale bez odpovědi. Je možné ještě stím něco dělat? možnost doplatit dluh není možné. Dluh v současně době je něco kolem 400 000Kč. Za 10let ztoho budou miliony i přesto že jí budou provádět srážky z důchodu. Nepřevede se tento dluh pak na nás na děti? Děkuji za odpověd

Dobrý den, v uvedeném případě by se mohlo jednat o tzv. lichvářský úrok, který, pokud byl sjednán s Vaší maminkou jako spotřebitelem (nepodnikatelem), by měl být sjednán neplatně. Doporučuji podat z uvedneého důvbodu návrh na částečné zastavení exekuce co to tohoto úroku, kde Vaše maminka vylíčí veškeré skutečnosti, které se váží ke sjednání uvedeného závazku včetně úroku, jehož platost napadá. V případ, že soud vyhoví jejímu návrhu, uvedneý úrok jako neplatně sjednaný by hradit již nemusela a již uhrazená částka by byla započtena na jistinu nebo jinou část příslušenství, v případě přeplatku vrácena. K Vaší druhé otázce stran „převedení“ dluhu Vás informuji, že dědicové vvstupují do práv a povinností zůstavitele v celém rozsahu, tudíž pokud byste dědictví po mamince přijali, její dluh by přešel na Vás a Vaše sourozence a museli byste jej splácet v plném rozsahu, případně tedy i z Vašeho majetku, který jste nenabyli v dědictví. V uvededených případech je tak na místě dědictví raději odmítnout.