Dlužník splácí exekuci, jak zrušit exekuci na ručitele dluhu, závazku?

1 odpověď

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jakým způsobem může exekutor postupovat při vymáhání exekuce v případě, že je v původní smlouvě více ručitelů. 2006 jsem se nechal od bratrance uprosit, abych jemu a jeho známému ručil na půjčku na podnikání ve výši 250.000 Kč. Co vím tak po roce si přestali rozumět a rozešli se s tím, že známý si nechá krám i s dluhem, který zaplatí.
S bratrancem sem o tom více nemluvil a považoval věc za vyřízenou. 2012 jsem měl nehodu a skončil na dva roky ve vězení. Během té doby mi přišel exekuční příkaz na 380.000 Kč za nezaplacenou půjčku kde jsem uveden jako třetí povinný. Ve výkonu trestu jsem pracoval, takže mi měsíčně strhávali pár stovek na exekuci. V té době jsem s tím stejně nemohl nic dělat. Mám nějakou šanci se zbavit povinnosti placení, když vím, že bratranci byla také uvalena exekuce na plat. Platí, protože si je vědom, že to byla jeho chyba. Je možné se exekutorovi bránit tím, že když jeden z povinných platí není důvod uvalovat exekuci i na mě, případně jestli mohu nějakým způsobem požádat exekutora, aby dokud platí první ručitel nevymáhal peníze i po mě jako po druhém ručiteli.
Za odpověď předem děkuji.
Pavel

Dobrý den. Pokud Vám přišel exekuční příkaz, musel jste být odsouzen k plnění společně s původním dlužníkem. Že jste byl ručitelem je již v tuto chvíli nepodstatné, důležité je znění rozsudku. Zřejmě jste byli odsouzeni k úhradě rukou společnou a nerozdílnou, v tomto případě je možné vymáhat celou výši dluhu po kterémkoliv z povinných, lze dluh vymáhat i po všech povinných současně. Že platí ještě někdo jiný je nerozhodné, rozhodně to není důvodem pro zastavení exekuce na Vaši osobu.