Exekuce na dluh před manželstvím - je možné zabavení, obstavení účtu manželky a rodičovského příspěvku?

8 odpovědí

Dobrý den, 10.3.2014 mi přišel dopis od exekutora ohledně manžela, který má exekuci. Exekutor mi obstavil můj bankovní účet, poslal do práce dopis a dále na strhávání z rodičovského příspěvku jelikož jsem na mateřské.
Existuje nějaká metoda jak tomu zabránit? Manžel to platit chce, ale bohužel já jsem přišla o svůj bankovní účet, část rodičovského příspěvku. Jeho dluh v tom dopise ukazuje, že vznikl v době kdy jsme nebyli manželé.
Může tedy toto exekutor udělat?
Děkuji

Dobrý den. Pokud dluh vznikl před uzavřením manželství, nelze v souladu s § 262a odst. 2 občanského soudního řádu postihnout mzdu manžela povinného, pohledávku manžela povinného z účtu u peněžního ústavu ani jiné peněžitou pohledávku manžela povinného. Proto podejte k exekutorovi návrh na částečné zastavení exekuce ohledně Vašeho účtu i rodičovského příspěvku, kdu uvedete, kdy dluh vznikl a kdy bylo uzavřeno manželství a upozorníte na výše uvedené ustanovení zákona (podle § 52 odst. 1 se na exekuční řízení použije i občanský soudní řád). Uveďte, že tento výkon exekuce je nepřípustný - § 268 odst. 1 písm. h občanského soudního řádu. O vyplacení již stržených finančních prostředků se však budete muset soudit podle § 267 občanského soudního řádu a to s osobou, v jejíž prospěch exekuce probíhá.

Dobrý den, velice Vám děkuji za Vaši odpověď. Podám tedy k exekutorovi návrh na částečné zastavení exekuce. Jen se ještě zeptám, když tedy na účtě již něco blokovaného je, jako myslím částka, tak má tedy zároveň požádat aby s těmi penezi nenakládal? Nebo to znamená že bych se musela soudit s manželem, nebo tim exekutorem? Děkuji a přeji hezký den

Dobrý den. Vzhledem k subsidiární aplikaci občanského soudního řádu lze spolu s návrhem na částečné zastavení exekuce podat i návrh na předběžné opatření, které by spočívalo v ponechání peněz na bankovním účtu. Ovšem pokud již peníze byly odeslány exekutorovi, nebude předběžné opatření možné nařídit. Žalobu na vydání věci (peněz) budete muset podat proti osobě, v jejíž prospěch je exekuce vedena (oprávněný), tj. ani manžel, ani exekutor, ale osoba, které měl Váš manžel zaplatit původní dluh.

Dobrý den, děkuji za Vaši odpověd. Žádost jsem tedy odeslala, akorát bych se Vás chtěla zeptat jak dlouho exekutor má čekací dobu na vyřízení? Myslím jak dlouho má na rozhodnutí a poté na uvolnění účtu? Děkuji moc

Dobrý den. Exekutor má 15 dnů na to, aby zaslal oprávněnému dotaz, zda s návrhem souhlasí, poté co obdrží jeho vyjádření má 30 dnů na rozhodnutí o návrhu. Pokud návrhu nevyhoví, postoupí jej k rozhodnutí exekučnímu soudu.

Dobrý den, ještě se Vás zeptám jak dlouhou dobu má oprávněný, aby rozhodl zda s návrhem souhlasí. Je to již 45 dní a prozatím mě vůbec nikdo nekontaktoval. A popř. pokud by návrhu nevyhověli, bude mi písemně sděleno že to postupuje exekučnímu soudu? Děkuji moc

Dobrý den. Lhůta pro vyjádření oprávněného není zákonem stanovena, platí, že má být přiměřená. O nevyhovění návrhu a postoupení věci exekučnímu soudu by Vás měl exekutor informovat analogicky podle § 52 exekučního řádu.

Dobře děkuji vám za všechny rady, moc mi to pomohlo. Děkuji