Exekuce na švagrovou s trvalým pobytem u rodičů jejího manžela

1 odpověď

Dobrý den,

s přítelem bydlíme v pronajatém bytě, kde dříve bydlela i jeho sestra. Trvalé bydliště zde mají můj přítel, jeho sestra a jejich otec. V bytě ovšem bydlí pouze můj přítel a já. Sestra se po svatbě odstěhovala s manželem do jiného pronajatého bytu v jiném městě.

Během manželství její manžel nadělal dluhy a nevydělává. Nikdo neví, co dělá a jestli vůbec něco. Byla na ně uvedena exekuce, kdy exekutor přišel do jejich pronajatého bytu. A následně dostala švagrová exekuci na plat. Její manžel žádný plat nemá, takže nemůže z čeho dluhy splácet, tak je splácí ona.

Jelikož se jejich manželství blíží konci, švagrovou jsme od manžela odstěhovali s tím, že nyní bydlí u své sestry. Jelikož my s přítelem máme větší byt, rádi bychom ji nabídli bydlení u nás, kde má do teď trvalé bydliště.

Výše jsem popsala situaci a nyní k dotazům:
- může exekutor navštívit náš byt, kde švagrová nebydlí, pouze zde má trvalé bydliště?
- pokud švagrovou necháme bydlet zpět v našem bytě, kam přijde pouze s taškami oblečení, může exekutor zabavit naše věci? navštívit náš byt?
- je nějaké řešení, pokud společně se švagrovou zrušíme její trvalý pobyt u nás a necháme ji přehlásit na městský úřad?

Je vůbec v dnešní době bezpečné nechat u sebe bydlet někoho, na koho je uvalena exekuce?

Děkuji moc za odpovědi a prosím o radu, jak švagrové nejlépe pomoci. LR

Dobrý den. Pokud je exekuce uvalena i na Vaši švagrovou, je možné, aby exekutor navštívil byt, kde je hlášena k trvalému pobytu. Exekuci lze provést všude tam, kde lze důvodně předpokládat věci v majetku dlužníka. Tj. pokud se švagrová odstěhovala z dosavadního bydliště, je možné, že se exekutor pokusí provést exekuci v adrese jejího trvalého bydliště. Pokud k návštěvě exekutora dojde, bude na Vás, abyste prokázala, že jsou věci ve Vašem vlastnictví. Pokud zrušíte trvalý pobyt, ale švagrová u Vás bude reálně bydlet, bude rovněž naplněn předpoklad důvodného výskytu věcí dlužníka. Pokud však trvalý pobyt zrušíte a ona se k Vám nenastěhuje, budete mít větší klid. Nechat u sebe bydlet osobu v exekuci není bezpečné.