Exekuce spoluvlastnického podílu chaty - odkoupení podílu v exekuci, dražbě spoluvlastníkem, spolumajitelem

1 odpověď

Dobrý den
Matka vlastní polovinu a bratr druhou polovinu chaty, zapsáno v katastru jako podíl 1/2. Bratr má 2 soudní spory s jedním mužem. Ten od něj chce dluh 200 tisíc a bratr se s ním soudí o dluh 900 tisíc. Muž již má rozhodnutí nejvyššího soudu a proto podal exekuci. Bratr ještě rozhodnutí soudu nemá, protože jeho soud probíhá pomaleji. Z toho důvodu částku, která mezi tím narostla, odmítá muži zaplatit.

Nkatastru je nyní zapsáno Exekuční příkaz k zahájení prodeje nemovitosti. Zahájení exekuce - a jméno bratra. Zaplombování 5.2. 2014. Ideální polovinu však vlastí matka. Může mamka přijít o svoji polovinu?

Jak postupovat, jak se má mamka bránit - soudně? Může mamka zaplatit dluh za bratra a nechat pak v dohodě s bratrem chatu přepsat jen na sebe. Bez přepsání se bojí dluh uhradit, chce mít jistotu, že bude moci do smrti na chatu jezdit. Do kdy možnost zaplacení má? Mamce je 82 let a na chatě tráví celé léto a je z toho strašně špatná.
Poraďte co udělat a jak se zachovat.

Dobrý den. Exekuční příkaz se vztahuje pouze na nemovitost ve vlastnictví povinného, tj. na 1/2 podíl bratra. Exekučně vymáhanou částku může uhradit kdokoliv. Po ukončení exekuce může rovněž uzavřít s bratrem jakoukoliv dohodu, jejímž předmětem bude převod jeho podílu. Do ukončení exekuce nesmí bratr se svým podílem nakládat. Zaplatit lze až do zahájení dražby, ovšem musí být uhrazena celá pohledávka, včetně jejího příslušenství a nákladů exekuce.