Převzetí bytu vydraženého v exekuční dražbě dražitelem - postup, informace

1 odpověď

Dobrý den,
V exekutorem nařízené elektronické dražbě na byt mi byl udělen nejvyšší příklep. Vše již nabylo právní moci a exekutor postoupil přepsání nemovitosti (bytu) na Katastrální úřad.
Za jakých podmínek si můžu převzít nemovitost? Musí mě bývalý uživatel pustit do bytu? A v případě že byt neužívá, můžu sám vyměnit zámek a užívat nemovitost? Existuje nějaká "Dohoda o ukončení užívání nemovitosti"? V případě, že budou v bytě osobní věci dlužníka, jak s těmito naložit abych nepoškodil jeho práva? (exekuce byla nařízena na nemovitost a ne na osobní věci) Jak postupovat v případě, že nebude chtít byt opustit?
Děkuji

Dobrý den. Bývalý uživatel Vás musí do bytu pustit a musí Vám doplatit bezdůvodné obohacení, tj. obvyklé nájemné a platby za služby, a to za celou dobu od doplacení nejvyššího podání až po předání bytu. Pokud nemovitost neužívá, můžete v klidu zámek vyměnit, protože byt je Váš. Dohoda o ukončení užívání nemovitosti neexistuje. Na základě pravomocného usnesení o příklepu můžete podat návrh na vyklizení nemovitosti. Pokud tohoto práva nevyužijete, můžete tyto věci na náklad jejich majitele uskladnit.