Nařízení exekuce bez vykonatelného exekučního titulu - je to legální?

5 odpovědí

Dobrý den. V říjnu 2013, mi přišel od soudu platební rozkaz na částku 3465kč. Jsem ve velmi složité finanční situaci a proto jsem podala odpor včas (5 dní). Žádala jsem soud o projednání a zároveň přiložila vyrozumění k věci samé a vylíčila skutečnosti, proč nemohu částku uhradit najednou. Od soudu mi nepřišla žádná odpověď, ani jsem nebyla předvolána. Až v pátek jsem našla ve schránce ústřižek z katastrálu, spolu s lístkem na vyzvednutí dopisu. Měla jsem noční a bydlím na vesnici, tudíž se na poštu dostanu až dnes. Mají omezenou pracovní dobu. Nahlédla jsem tedy do katastru a zjistila, že byla zahájena exekuce. Vůbec nevím, co dělat, zvlášť když jsem se odvolala a soud nereagoval. Jak mám postupovat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Je možné, že exekuce byla zahájena kvůli jinému dluhu. Podáním odporu se platební příkaz ruší a soud ve věci nařídí jednání. Nejprve musíte zjistit, podle jakého exekučního titulu byla exekuce nařízena. Pokud by byla nařízena podle platebního rozkazu, proti kterému jste podala odpor a pokud byste podání odporu mohla prokázat, mohla byste využít mimořádných opravných prostředků.

Dobrý den, jedná se o nařízení podle platebního rozkazu. Mám podací lístek od doporučeného psaní adresovaný soudu z dané doby. Už jsem posílala email na podatelnu soudu s dotazem v jaké fázi se nachází toto řízení a odvolávala se na odpor, který jsem podala. Čekám na vyjádření. Můžete mi sdělit bližší informace o mimořádných opravných prostředcích? Jak mám postupovat? A ještě dotaz. Pokud by se mi podařila sehnat dlužná částka a dlužnou částku uhradím, zastaví se exekuce nebo zruší? Nebo musím udělat ještě něco víc? Děkuji za odpovědi. Radka

Dobrý den. Pokud jste na soud poslala email bez zaručeného elektronického podpisu, soud Vám vůbec nemusí odpovídat. Pokud byste uhradila celou exekučně vymáhanou částku (jistina, příslušenství, náklady exekuce), dojde k ukončení exekuce. Ohledně mimořádných opravných prostředků se ptáte na věc, která se netýká exekuce. Dotaz prosím uložte do formuláře na stránce ODKAZ. Dotazy přijímáme každý lichý týden v pondělí po 10. hodině.
Máte také možnost zeptat se právničky v online chatu. Ten je k dispozici každý sudý týden v sobotu mezi 9-11. hodinou na stránce ODKAZ.

Odpor jsem podala písemnou formou. Odeslala jsem doporučený dopis. Mimořádné opravné prostředky jste mi doporučil v minulé odpovědi, proto jsem se na to dotazovala.

Vždyť výše uvádíte, že jste na soud odeslala email s dotazem. Odpověď se vždy vztahuje k aktuální otázce. Ačkoliv jsem Vám doporučil využití mimořádných opravných prostředků, v souladu s pravidly této poradny mohu odpovídat pouze na dotazy týkající se samotné exekuce.