Srážka mzdy nedlužícího manžela pro přednostní pohledávku - § 318 o.s.ř.

5 odpovědí

Je proti mě vedena exekuce, dluh u zdravotní pojišťovny. Exekutor to dal na manželčinu mzdu přikázáním pohledávky, oba jsme OSVČ. Manželka má pravidelný příjem od makléřské společnosti, vím že má na to právo podle § 318 občanského trestního řádu OSŘ. Manželka si platí zdravotní a sociální pojištění a další náklady. Máme dvě děti, mzdu má provizní.
Kolik může exekutor zabavit a jestli když je ten dluh z podnikání jestli ho budeme hradit celý nebo jen tři pětiny, jelikož de o přednostní pohledávku. Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Situace, kterou popisujete, připomíná tzv. švarcsystém. Pokud uvádíte, že je exekuce vedena na manželčin plat, máte zřejmě na mysli její pohledávky z podnikatelské činnosti. K § 318 občanského soudního řádu - toto ustanovení upravuje situaci, kdy jsou exekučně postiženy pohledávky podnikatele z jeho podnikatelské činnosti. Exekutor bude srážet 3/5 z každé pohledávky až do úplného vymožení dlužné částky.

Dobrý den, ne manželka ma smlouvu z maklerskou společnosti a na jejím základě jsou ji vypláceny provize. nemyslím si že de o švarc systém, ta exekuce je na mě ale manželce to budou strhávat, sluch mám z podnikání ty tři pětiny že ji budou strhávat je mě jasné jen se pták kolik ji mužou měsíčně strhnout, když ma náklady na pojištění, cestám atd a dvě děti, vycházim stoho že nejde o švarc systém, a de o přikázání pohledávky te maklerske společnosti na její provize, odměny a práci vykonává pro ně legálně jako OSVČ tak se pták kolik ji můžou měsíčně strhávat podle jakého klíče se to vypočítá? Provize SOU každý měsic jiné. Moc děkuji za odpověď

Dobrý den. Podle § 318 občanského soudního řádu lze provádět srážky z každé pohledávky do výše 3/5, tj. z každé pohledávky z podnikatelské činnosti lze srazit 3/5.

Dobrý den to jo to me je jasné ty tři pětiny, ten dluh je šedesát tisíc, ona vydělá průměrné dvacet tisíc mesicnne legálně jako OSVČ. ale platí si stoho zdravotní a sociální pojištění a další náklady kolik ji můžou měsíčně strhávat? Kdyby vše z čeho by to platila? Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Pokud si vydělá např. 20.000, - Kč, lze strhnout 20.000/5*3 = 12.000, - Kč. Podle zákona je jedno, co jiného si kdo platí.