Splácená exekuce na manželku a zrušené SJM, společné jmění manželů - hrozí exekuce manželovi?

4 odpovědi

Máme s manželkou zrušené společné jmění manželů SJM, kdy ona ze své předchozí podnikatelské činnosti zanechala dluhy. Nyní je v zaměstnaneckém poměru - řádně pracuje a je jí dána exekuce na mzdu. Sice pomalu, ale jistě splácí.

Může exekutor postihnout i můj plat, mzdu, účet, majetek, je-li dluh pomalu splácen exekucí na její plat? Podotýkám, že spolu několik let nežije, manželka se nechce rozvést.

Pokud dluhy pocházejí z doby před uzavřením manželství (podle formulace: ze své předchozí podnikatelské činnosti), nelze postihnout Váš účet, mzdu ani výlučný majetek, ale pouze majetek ve společném jmění manželů. Pokud dluhy vznikly již v manželství, lze eekuci provést i na výše uvedené hodnoty. K soudnímu zrušení SJM se v tomto případě nepřihlíží.

Měl jsem na mysli situaci, když manželka řádně splácí svůj dluh srážkami ze mzdy, jestli může exekutor dále zabavovat další majetek (aby třeba dluh rychleji umořil) mě, tedy manželovy. Dluhy manželky vzniky za trvání manželství, ale z její podnikatelské činnosti.

Provádění exekuce jedním způsobem nevylučuje současné provádění exekuce jiným způsobem. Exekutor má povinnost postupovat tak, aby byl dluh co nejrychleji vymožen. Že dluh vznikl Vaší manželce v rámci činnosti OSVČ nemá v této fázi vliv (§ 262a odst. 1 občanského soudního řádu).

Vaše manželka nemusí s rozvodem manželství souhlasit. Soud rozhodne dle vlastního uvážení. Je ale nezbytně nutné podat k věcně a místně příslušnému soudu návrh na rozvod manželství. Vzory jsou v našem webu: ODKAZ
K rozvodu manželství více vizte zde: ODKAZ