Exekuce na nemovitost určenou k podnikání - postup exekuce

3 odpovědi

2006 jsem si vzala úvěr na podnikatelskou nemovitost, bohužel jako avalistovi v jiném sporu mi soud dal předběžné opatření na mou nemovitost. Vzhledem k nesplnění podmínek živnostenského zákona jsem nebyla schopna dál úvěr hradit, 01/2008 se stal splatným a banka dále podala k soudu a pak následně k exekuci návrh na prodej nemovitosti ze zástavy.

01/2014 proběhla neúspěšná dražba. Nyní mě banka kontaktovala, abych dál hradila úvěr, že i když se to vydraží, budou po mě chtít rozdíl.
Mají na toto právo, když už mají jednou svoji pohledávku soudně přiznanou ze zástavy? Existuje zde nějaká promlčecí lhůta?
Exekuce bude podle usnesení ukončena, jakmile bude nemovitost vydražena.
Jak je to potom s pohledávkou banky? Děkuji za odpověď

Dobrý den. Pokud je pohledávka přiznaná rozhodnutím soudu a byla pro ni nařízena exekuce, která trvá, promlčecí lhůta neběží. Exekuce prodejem nemovitosti je pouze jedním ze způsobů provedení exekuce, pokud tento prodej nebude postačovat k vymožení celé exekuované částky, bude exekuce pokračovat jiným způsobem. Dojde pouze k ukončení exekuce prodejem nemovitosti, v nesplacené části bude exekuovaná pohledávka dále vymahatelná.

děkuji za odpověď. Exekuční soud vydal usnesení o nařízení exekuce pro pohledávku ve výši xy výslovně prodejem konkrétních nemovitostí. Soudní exekutor mi dosud nepostihl účet, mzdu, ani jiný majetek. Postihl jen nemovitosti vypsané v usnesení o nařízení exekuce (nebyly tam uvedeny všechny moje nemovitosti). I tak bude exekuce pokračovat dál nebo musí rozdíl znovu zažalovat? Pokud musí znovu zažalovat, jaká je promlčecí lhůta. Děkuji

Ano, nařízená exekuce prodejem nemovitých věcí postihuje konkrétní nemovitost, toto je ovšem pouze jeden z kroků exekuce. Žádná další žaloba už není nutná, pokud prodejem nebude uspokojena celá exekuce, bude pokračovat jiným způsobem.