Exekuce spoluvlastnického podílu nemovitosti - je ohrožen i nedlužník spolumajitel?

1 odpověď

Otec a bratr vlastní rodinný dům, který má dvě bytové jednotky. Otec vlastní jeden byt a bratr druhý byt a dále jsou zde i společné prostory -chodby, půda, sklep, veranda a pozemek.
V případě, že si bratr zatíží svůj byt, který má v osobním vlastnictví hypotečním úvěrem a nebude jej splácet, ohrozí tímto i majetek mého otce v případě dražby či exekuce?

Dobrý den. Uvádíte, že Váš bratr má byt v osobním vlastnictví. Proto pokud bratr zatíží svůj byt úvěrem, který nesplatí ani po rozhodnutí soudu, bude exekuce vedena pouze na jeho byt, nelze vést exekuci na majetek jiné osoby pro dluhy příbuzného (s určitými výjimkami v případě manželů). To vše za předpokladu, že z úvěru bude zavázán pouze Váš bratr a nikoliv společně s ním i otec.