Exekuce na manžela a exekuční zablokování účtu manželky - jak se bránit?

1 odpověď

Dobrý den,
mám bankovní účet 2008-2014, chodí mi tam přídavky na děti a rodičovský příspěvek, mám děti 5, 3 a 2 roky. Na účet také chodí i manželova výplata. Dneska jsme zjistili, že mám exekutorem zablokovaný účet s ním i mé peníze a výplata manžela. Účet je můj a ne manžela. Mohou mu vzít celou výplatu a mně také skoro vše. Jde se nějak bránit? Poradíte mi?

Dobrý den. Exekuci na účet druhého manžela lze vést tehdy, jde-li o vydobytí dluhu, který patří do společného jmění manželů. Pokud dluh, pro který je exekuce nařízena vznikl před uzavřením manželství, podejte návrh na částečné zastavení exekuce ohledně Vašeho účtu, neboť exekuce by byla prováděna protiprávně. Pokud dluh vznikl v manželství, je exekuce nařízena oprávněně. Než toto vyřešíte, podejte k bance, která účet vede, žádost o vyplacení prostředků z účtu do výše dvojnásobku životního minima (2x 3.410, - Kč) podle § 304b občanského soudního řádu. Banka je povinna žádosti vyhovět do výše zústatku na účtu a pouze jednou.