Exekuce pro dluh za svobodna - může být obstaven bankovní účet manžela, manželky?

2 odpovědi

Manžel neteře měl dluh ještě za svobodna, který poctivě splácí. Neteří nyní zablokovali účet a ještě na víc jí volali ze mzdové, že jí budou strhávat z výplaty. Nenechali jí ani žádné peníze na jídlo pro děti. Co teď? Účet už si nyní založila nový, ale to ji není nic platné, když zůstala bez peněz. Děkuji vám za rady.

Dobrý den. Podle § 60 exekučního řádu ve spojení s § 262a odst. 2 občanského soudního řádu lze vést exekuci na mzdu druhého manžela pouze pokud se jedná o dluh patřící do společného jmění manželů, totéž platí i pro exekuci přikázáním pohledávky z účtu druhého manžela. Protože uvádíte, že se jedná o dluh z doby před uzavřením manželství, může Vaše neteř podat návrh na částečné zastavení exekuce odůvodněný výše uvedenými ustanoveními zákona, neboť se jedná o provedení exekuce způsobem, který nemá oporu v zákoně. Založením nového účtu neteř nic nevyřeší, exekutor může nařídit exekuci i na více účtů. Podle § 304b občanského soudního řádu může Vaše neteř podat k bance, která účet vede, žádost o vyplacení prostředků do výše dvojnásobku životního minima (2x 3.410, - Kč). Této žádosti je banka povinna vyhovět do výše zůstatku na účtu (pokud bude na účtu zůstatek nižší než uvedená částka, vyplatí banka tento zůstatek). Tuto žádost lze podat pouze jednou.

Děkuji za odpověď.