Exekuce automobilu na leasing - auto splácela jiná osoba než majitel vozidla

1 odpověď

Dobry den,
sestra mého přítele má na sebe napsané auto na leasing, kde ale uživatelem je její bratr. Po celou dobu platil leasingové společnosti splátky na auto a veškeré platby odcházely z jeho účtu. Teď na tu sestru dorazila exekuce, která se vztahuje na zabavení auta. Je možné nějak prokázat že ona s tím autem nikdy nejezdila a veškeré platby hradil její bratr, aby mu auto nesebrali? Existuje nějaká smlouva která by prokazovala, že sestra dala bratrovi toto auto?
Prosím poraďte. Děkuji

Dobrý den. Pokud je auto pořízené na leasing, zůstává po celou dobu splácení úvěru v majetku leasingové společnosti. V tomto případě bude muset leasingová společnost navrhnout vyškrtnutí věci ze soupisu. O tom, že je auto zahrnuté v soupisu by měla osoba, která leasingovou smlouvu uzavřela společnost informovat, aby se vyhnula případné odpovědnosti za škodu. Pokud je již auto v majetku sestry, je nerozhodné, kdo je uživatelem a kdo platil splátky, důležitý je právní stav. Pokud tvrdíte, že sestra bratrovi auto darovala, bude to muset prokazovat bratr při podání návrhu na vyškrtnutí věci ze soupisu. Prokázat tuto skutečnost lze mimo jiné i výpisy z účtu o placení leasingových splátek. Exekutor však tomuto tvrzení nemusí uvěřit. Pak nezbyde nic jiného než podat žalobu na vynětí věci podle § 267 občanského soudního řádu.