Exekuce platu, mzdy manžela nedlužníka - dluh vzniklý před manželstvím

1 odpověď

Přeji hezký den. Mám několik exekucí na pohledávky, které mi vznikly v souvislosti s a pro potřeby podnikání, ale byly to půjčky, které byly na mou soukromou osobu a také některé dluhy, které vznikly při podnikání u OSVČ na IČ - zdravotní pojištění atd. Vše vzniklo před svatbou v roce 2009. Tehdy jsme uzavřeli předmanželskou smlouvu - nyní chodí i manželovi, který je ve věci nepovinný exekuce na důchod starobní, penzijní fondy a bankovní účet - osobní exekuce. Manžel ještě k důchodu má malou živnost, může mu exekutor zabavit i účet co má jako OSVČ na IČ a věci pro potřebu podnikání? Mohu požádat o oddlužení, když mám dluhy osobní a podnikatelské? Lze to sloučit? Nebo lze to řešit každý zvlášť.
Děkuji I. R. Brno

Dobrý den. Podle § 262a odst. 2 občanského soudního řádu nelze vést exekuci na mzdu (nebo obdobný příjem) nebo účet druhého manžela pro dluhy manžela z doby před uzavřením manželství.
Rovněž nelze exekučně postihnout věci, které slouží k výkonu podnikatelské činnosti (zde ovšem není účet považován za věc sloužící výkonu podnikatelské činnosti). Proto ohledně postiženého starobního důchodu, penzijních fondů a bankovního účtu může manžel podat návrh na částečné zastavení exekuce ohledně těchto položek, který odůvodní rozporem s výše uvedeným ustanovením zákona.

Obecně exekutor nemůže zabavit účet (jak uvádíte), ale jen a pouze peníze na něm.